Diety, które mamy zamiar stosować przez dłuższy czas, warto skonsultować z lekarzem. Jeśli jednak chcemy przez kilka dni oczyścić organizm z toksyn warto sięgnąć po dietę bogatą w witaminy i minerały. Taka też jest oczyszczająca dieta płynna - dieta koktajlowa.

Przez tydzień stosowania diety w naszym jadłospisie powinny królować koktajle. Należy je pić cztery razy dziennie. Do każdego takiego koktajlu jemu po dwie kromki chleba, najlepiej razowego. Na obiad natomiast podajemy talerz zupy jarzynowej, przygotowanej na bulionie warzywnym.

Mniej restrykcyjna wersja diety koktajlowej przewiduje spożywanie bardziej różnorodnych posiłków. Można jeść mięso, jednak zrezygnować z tego tłustego. Kiedy dieta koktajlowa trwa, spożywamy gotowane warzywa i ryby oraz nieduże ilości pełnoziarnistego pieczywa, ryżu, kaszę gryczaną.

Koktajle najlepiej przygotowywać na bazie nabiału. Może to być mleko, kefir czy jogurt. Najlepszy dla zdrowia będzie ten ostatni produkt, który ma więcej wartości odżywczych niż mleko. Do każdego koktajlu dodajemy płatki owsiane lub zarodki pszenne, które w zdrowy sposób ”wypełnią” nam żołądek.

Koktajle stanowić mogą sycące posiłki, dobre dla tych, którzy piją niewiele wody. Napoje przygotowane na bazie mleka, owoców i warzyw nie są bardzo kaloryczne, ale sycące. Mleczne wersje tych napojów są bogatym źródłem wapnia, który wspomaga odchudzanie. Te z owoców i warzyw mają mnóstwo witamin z grupy B. Są one niezbędne do przyswajania białek, tłuszczów i węglowodanów, przyspieszają przemianę materii. Dieta koktajlowa ma na celu oczyścić organizm z toksyn, ułatwiając odchudzanie.

Zachęcamy do przeczytania innych artykułów o koktajlach:

koktajle do zadań specjalnych

koktajle warzywne

koktajle owocowe

wiosenne koktajle

Oraz do wypróbowanie przepisów naszych użytkowników:

koktajl bananowy

koktajl truskawkowy

koktajl z jagód

koktajl warzywny

koktajl mleczno - owocowy