Nie polecamy stosowania stricte nowalijkowej diety, gdzie każde jedzone warzywo pochodzi ze szklarni. Warzywa takie nie są najzdrowsze dla naszego organizmu jeśli jedzone w nadmiarze. Dlatego najlepiej zbilansować swoją dietę, wprowadzając do niej młode warzywa w rozsądnych proporcjach.

Dieta wiosenna

Dieta wiosenna bazuje przede wszystkim na nowalijkach: rzodkiewce, cebulce, szczypiorku, sałacie, ogórkach, pomidorach, młodych buraczkach - botwinie, kalarepie, kapuście. Świetnym dodatkiem będą kiełki, które możemy wyhodować na domowym parapecie i które świetnie sprawdzają się jako dodatek do sałatek, kanapek, składnik past i twarożków.

Co nam dają poszczególne warzywa?

Rzodkiewka – zawiera antyutleniacze przeciwdziałające niszczącemu działaniu wolnych rodników w organizmie. Poza tym jedzenie rzodkiewki dostarcza spore ilości błonnika, przyspieszając tym samym przemianę materii.

Szczypiorek – zawiera, obok soli mineralnych, moc witamin i pobudzających przemianę materii olejków eterycznych. Działa również bakteriobójczo, jak pozostałe warzywa z rodziny liliowatych - czosnek i cebula.

Zielona cebulka - związki siarki z pędów młodej cebulki rozbijają posklejane płytki krwi w żyłach i w ten sposób nie dopuszczają do tworzenia się zakrzepów. Ponadto związki siarki działają bakteriobójczo, dzięki czemu chronią przed przeziębieniami. Jedzenie cebulki ma wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia.

Sałata - ma dużo beta karotenu i witaminy A. Zawiera kwas foliowy, niezbędny dla kobiet w ciąży. Tak jak rzodkiewka zawiera niezbędny dla organizmu błonnik.

Ogórki – mają zbawienne działanie dla naszej cery. Oprócz tego działają orzeźwiająco, gaszą pragnienie i mają działanie moczopędne, co sprzyja oczyszczaniu organizmu. Największą wadą jest to, że ogórki utleniają witaminę C, dlatego niekorzystne jest łączenie ogórków z pomidorami.

Pomidory – mają mnóstwo witaminy C, dlatego też wzmacniają odporność. Witamina C działa również na naszą skórę i włosy. Innym ważnym składnikiem jest potas, wspomagający pracę mięśni i obniżający ciśnienie krwi. Warto wspomnieć też o likopenie, który działa przeciwrakowo.

Dobroczynne kiełki

Kiełki brokuła - są cenne w sulforafany, które likwidują wolne rodniki. Dzięki tej właściwości kiełki brokuła stosuje się w profilaktyce nowotworów.

Kiełki słonecznika – to idealne źródło magnezu, potasu i żelaza. Mają lekko orzechowy smak, świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek i kasz.

 

Kiełki lucerny – dzięki wysokiej zawartości żelaza, poleca się je głównie osobom nie tolerującym żelaza i wegetarianom.

Kiełki soczewicy - zawierają kwas foliowy, który niezbędny jest dla kobiet w ciąży, jako składnik niezbędny w kształtowaniu systemu nerwowego przyszłego dziecka.

Kiełki fasoli mung – to dobre i łatwo przyswajalne źródło białka, idealnie sprawdzą się więc w daniach dla wegetarian.

Zobacz przepisy na dania z kiełkami!

Na przykład: sałatki z kiełkami