W poszukiwaniu niebanalnych dodatków do codziennych kanapek jestem całkiem niezła. Zdarzało mi się już przygotowywać superwydajną pastę do kanapek z grochu, która smakuje jak grochówka, z ciecierzycy czy też z bobu lub soczewicy. Pastę z awokado na kanapki najczęściej robiłam jako guacamole lub „po polsku”, z jajkiem na twardo i majonezem (rodzina ją uwielbia). Dojrzałe awokado o maślanej, dającej się rozgnieść bez wysiłku konsystencji ma jednak do zaoferowania zdecydowanie więcej. 

Pasta z awokado na kanapki - co do niej dodać?

Takie awokado, szczególnie hass, smakuje doskonale po prostu z solą i pieprzem, ale pasuje również do innych dodatków. Pomaga też otrzymać kremową konsystencję. Awokado świetnie łączy się również z czerwoną fasolą - wiedzą o tym szczególnie meksykańscy kucharze, którzy proponują tego typu pastę jako treściwy dodatek do burrito. Pasta kanapkowa z awokado jest dość tłusta i wysokobiałkowa - syci więc na długo i jest idealną propozycją zarówno na śniadanie, jak i do kanapek do pracy.

Oprócz awokado i fasoli znajdziecie w niej też sporo przypraw i 3 suszone pomidory z oleju. Warto je kupić i zużywać na bieżąco do różnych dań. W połączeniu z przyprawami nadają paście głęboki, a nawet nieco „mięsny” smak. Można je pominąć, ale to nie będzie już to samo.

Jeśli podczas blendowania pasta z awokado i fasoli jest zbyt gęsta i blokuje ostrza blendera, dodajcie do pasty jeszcze odrobinę passaty lub trochę oleju spod suszonych pomidorów. Jego dodatek przedłuży też nieco jej trwałość i świeżość - pastę trzeba przechowywać w lodówce. Jeżeli zrobicie większą porcję i chcecie, by na pewno przetrwała kilka dni, zalejcie wierzch warstwą oleju spod pomidorów lub oliwy. Tłuszcz zabezpieczy ją przed psuciem się.

Pasta z awokado z fasolą i pomidorami - przepis

Składniki:

  • 1 puszka czerwonej fasoli
  • 1 dojrzałe awokado
  • 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
  • 1/3 łyżeczki ostrej mielonej papryki (można pominąć lub zamienić na wędzoną słodką)
  • 1/2 łyżeczki granulowanego czosnku
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 3 łyżki passaty pomidorowej

Dodatkowo (można pominąć): 3 posiekane pomidory suszone z oleju.

Sposób przygotowania:

  1. Odcedźcie fasolę i przepłuczcie ją pod bieżącą wodą. 
  2. Przełóżcie do miski lub do blendera fasolę, dodajcie przyprawy (pieprz, sól, czosnek granulowany oraz paprykę mieloną) i passatę pomidorową. Dodajcie też suszone pomidory z zalewy.
  3. Zmiksujcie dokładnie całość. Pasta nie musi być całkiem gładka. Może zawierać większe kawałeczki fasoli lub awokado - jego smak będzie lepiej wyczuwalny.
  4. Wlewam passatę pomidorową, dorzucam pomidory z zalewy i całość dokładnie blenduję.
  5. Gotową pastę przekładam do miseczki. Przechowuję w lodówce.

Pasta z czerwonej fasoli i awokado - nie tylko do kanapek

Pasta z awokado i czerwonej fasoli doskonale smakuje z pieczywem, na kanapce posypanej siekaną kolendrą lub szczypiorkiem. Pastą możecie posmarować półbagietkę, przełożyć podsmażonym kurczakiem, sałatą i zamknąć. Taka kanapka będzie sycącą propozycją na szybki obiad w pracy. 

Jeśli dodacie do pasty odrobinę mąki i wyrobicie, otrzymacie idealne ciasto do uformowania kuleczek lub kotletów na patelnię - w sam raz na piątkowy jarski obiad. Do takiej masy na kotlety koniecznie dodajcie też posiekane zioła - kolendrę lub suszone oregano. Sprawdzi się również mielona kolendra i posiekana papryczka chili - wszystkie te dodatki odświeżą smak kotletów. Po usmażeniu na pewno nie będą mdłe. Podawajcie je z ryżem, prostą surówką ze świeżej papryki i kukurydzy oraz kleksem śmietany. 

Pasta z awokado na kanapki będzie też doskonała do posmarowania domowego burrito z mięsem, ryżem i warzywami (pomoże skleić farsz w środku). Przyda wam się również do wrapów (po meksykańsku i nie tylko) lub do tacos. Będzie też gotowym dipem do krakersów i do świeżych, pokrojonych w słupki warzyw.