Kapusta byłaby bezcenna, gdyby nie fakt że jest trochę ciężkostrawna. Po zjedzeniu fermentuje w żołądku powodując wzdęcia i gazy. Dlatego muszą na nią uważać osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym, chore na serce czy z delikatną wątrobą. Kapustę kiszoną i surową łatwiej się trawi niż tą gotowaną z tłuszczem (bigos).  

Kapusta dobra na kaca

Legenda o kapuście opowiada, że powstała ona z łez Likura, którego bóg wina i picia przywiązał do pnia winorośli za to, że zniszczył mi winnicę. Już tak dawno łączono alkohol z dobrymi właściwościami kapusty. To, że sok zrobiony z tego warzywa leczy kaca odkryli niemieccy naukowcy. Medycyna ludowa wiedziała o tym od wieków.

Mało kto wie, że sok z kapusty ma wiele innych zastosowań. Leczy się nim chorobę wrzodową, jest bogaty w żelazo, dlatego powinny go pić chorzy na anemię.  Kapuściany sok pomoże na wszelkie obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie.

Kapusta na bóle reumatyczne

Polskie gospodynie od lat leczą kapuścianymi kompresami odmrożenia. Soku kapuścianego stosują zewnętrznie by złagodzić bóle reumatyczne, kulszowe lub by leczyć wrzody i rany.

Jak zrobić sok kapuściany? Leczniczy powinien być wyciśnięty z jedno kilogramowej główki kapusty w lato, a w zimą z dwu kilogramowej (ma mniej soku), by otrzymać około pięciu szklanek płynu. Profilaktycznie można pić koktajl z kapusty połączony z innymi warzywami.

Kapusta - Wartości odżywcze

Zaskakujący może być fakt, że witaminy C w kapuście jest tyle samo co w cytrynie, ponad to niemal cały komplet witamin z grupy B, E, K i P. Związki mineralne zawarte w tym warzywie to wapń, potas, magnez i siarka, która świetnie działa na włosy, paznokcie i cerę. Najwięcej siarki jest jednak w cebuli i czosnku.

Kapustę bez tłuszczu mogą jeść wszyscy bez ograniczeń, ponieważ dostarcza ona tylko 40 kalorii w 100g. Niskokaloryczna kapusta doczekała się swojej diety.