Już w czasach przedkolumbijskich Indianie pijali czekoladę, czyli napój z ziaren kakaowca. Są to wiecznie zielone krzewy lub niskie drzewa rosnące dziko w dżunglach Ameryki Południowej i Środkowej. Ich owoc to jagoda długa, w której znajduje się po 60 nasion. Sproszkowane nasionka służyły do zrobienia napoju zwanego chocolatl. Przyprawiano go wanilią, miodem i pito jako zupę.

Kakao na wagę złota

 

Były czasy kiedy zamiast pieniędzmi płacono nasionami kakaowca. Hiszpanie przenieśli kakaowce do Afryki. Potem całymi plantacjami zajmowali się Anglicy, aż w 1884 roku pewien Holender znalazł sposób odtłuszczania nasion i założył przemysł kakaowo-czekoladowy. Do tego potem doszła produkcja masła kakaowego i wreszcie kakao proszkowanego.

Pierwszym, który zapoznał Europę z kakao, był Ferdynand Cortez. Na początku zetknął się z tym napojem w Meksyku. Widział też, że elegantki nacierają ciało i twarz olejem wyciskanym z kakaowca. Przywiezione przez Corteza nasiona oddano pod pieczę zakonników. To oni po zmieleniu nasion i dodaniu do nich cukru trzcinowego stworzyli pierwszą w Europie czekoladę.

Wartości odżywcze

 

Tłuszczu w czekoladzie przeciętnie bywa 22g w 100g. 10 dag tego przysmaku dostarcza 490 kalorii, ale czasem i więcej. Czekolada bywa tłusta, tak że jej wartość kaloryczna wzrasta do 700 kalorii w 100g. To właśnie przez kalorie kryje się w czekoladzie największe niebezpieczeństwo.  Jedyna tabliczka czekolady to już tyle kalorii co kolacja lub obiad. Kalorie są plusem i minusem czekolady. Minusem dlatego, że tuczą i nie powinni jej jadać osoby dbające o linie. Plusem może być fakt, że w małej dawce czekolada dostarcza dużo kalorii, dlatego warto brać ją na dalekie piesze wycieczki.

Czytaj więcej o kakao

Czekolada zawiera dużo magnezu, potasu i żelaza, dlatego daje ją się osobom, które oddały krew. Ponad to, ten kakaowy przysmak u wielu osób wywołuje męczące zaparcia. Daje się we znaki reumatykom, szkodzi wielu chorym na wątrobę. Spokojnie mogą jadać ją sportowcy oraz dzieci i młodzież, gdy mają niedowagę. Czekolada pobudza, dlatego mogą ją jeść w niewielkich ilościach pracownicy naukowi, by pobudzić system nerwowy.

Czekolada zawiera związek poprawiający humor, nic dziwnego że czekolada poprawia humor. Jeśli sięgamy po niewielką ilość czekolady w nerwowej sytuacji to nie ma w tym nic złego. Nie utyjemy i powrócimy do równowagi psychicznej.