Rosół króluje w polskich domach, niedzielny obiad często nie może się bez niego odbyć. Doskonały jest też jako baza innych zup. Żeby wyszedł pyszny i aromatyczny, przy gotowaniu rosołu ważne jest dodanie odpowiednich składników oraz przypraw. Nie bez znaczenia jest również etap, na którym wrzuca się je do garnka.

Ważna kolejność dodawania składników do rosołu

Wywar wyjdzie naprawdę doskonały, jeśli składniki rosołu będziecie wrzucać do niego w odpowiedniej kolejności. I tak, najpierw trzeba zalać mięso zimną wodą i gotować wywar na najmniejszym ogniu.

Dopiero godzinę przed końcem gotowania dodajcie do rosołu wszystkie warzywa. Jeśli zrobicie to zbyt wcześniebędą się rozpadać, a rosół stanie się mętny.

Doprawianie zupy zostawcie na sam koniec i zróbcie to dopiero po ugotowaniu rosołu, w ostatnich minutach garnka na gazie. Pamiętajcie, nie tylko dobór odpowiednich przypraw jest ważny, ale również właśnie moment ich dodania.

Jakie warzywa podkręcą smak rosołu?

Zazwyczaj dodaje się do rosołu marchewkę, pora, pietruszkę oraz seler. Warto jednak skusić się na wrzucenie do wywaru również innych warzyw. Dzięki temu genialnie podkręcicie jego smak.

Jeśli dodacie do rosołu 1/8 główki kapusty włoskiej, zyska on łagodniejszy, ale za to ciekawy aromat. Warto także umieścić w nim kilka suszonych grzybów – nadadzą głębi smakowi i sprawią, że zupa będzie jeszcze lepsza. Z kolei mały, świeży pomidor nie tylko pozytywnie wpłynie na walory smakowe – dzięki niemu rosół będzie miał też ładniejszy kolor.