Jajka to składnik, którego nie może zabraknąć w kuchni. Trudno sobie wyobrazić pieczenie lub gotowanie bez nich. Ich właściwości są różnorakie – od wiązania produktów - np. podczas przygotowanie pasztetów, kotletów mielonych, spulchniania wypieków i kremów czy zagęszczania zup i sosów.
Najpopularniejsze są oczywiście jajka kurze, ale ciekawym smaku polecamy także kacze, gęsie, przepiórcze czy nawet i strusie!

JAJKA – KTÓRE WYBRAĆ?
Na rynku możemy dostać jajka różnego pochodzenia. Warto znać różnice miedzy nimi i to, skąd dane jajko pochodzi, bo różnice są znaczące.
Najlepiej wybierać jajka od znanych nam hodowców, którzy są właścicielami tzw. „szczęśliwych kur”. Mając jednak na uwadze fakt, że nie zawsze mamy bezpośredni dostęp do jaj, warto wiedzieć, jak wybrać najlepsze jajko ze sklepu. 
 

Na każdej skorupce jest umieszczony numer, który zdradzi nam wszystko co nas interesuje.

1. Cyfry od 0 do 3:

• 0 – chów ekologiczny jajka pochodzą od kur, które żyją na wolności i są karmione ekologicznymi paszami. Najlepiej sięgać właśnie po jajka „zerówki”.
• 1 - chów wolnowybiegowyjajka od kur, które przez cały dzień mogą spacerować i skubać trawę, na noc są zaganiane do kurników
• 2 - chów ściółkowy jajka zniesione przez kury, które żyją w zamknięciu
• 3 - chów klatkowy – jajka najgorszej jakości, pochodzące od kur, które cały czas zamknięte są w klatkach.

2. Następnie zawarty jest symbol państwa, z którego pochodzą jajka – np. PL

3. Pozostałe cyfry to weterynaryjny numer farmy, z którego pochodzą jajka

JAJKA - WARTOŚCI ODŻYWCZE
Jajka to źródło cennego wzorcowego białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, których nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować oraz antyoksydanty. To także źródło wielu witamin m.in. A, E, D, K oraz B2, B9 i B12, kwasu pantotenowego i składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, żelaza, cynku i magnezu, selenu i jodu.
Co ważne, jajka są niskokaloryczne. Jedno jajo o masie około 60 g to tylko 81 kcal. Warto je jeść, bo dzięki luteinie, zawartej w żółtku, jajko chroni nasze oczy przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB oraz zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej. Lecytyna, kolejny składnik żółtka, odpowiedzialna jest za to, by cholesterol nie odkładał się na ścianach naczyń krwionośnych. Stwierdzenie, że jajka zwiększają poziom cholesterolu jest nieprawdziwe.

JAJKA – PRZECHOWYWANIE
Jak przechowywać jajka, by zachowały one świeżość? Najlepiej trzymać je w niskiej temperaturze (ok. zera stopni), czyli lodówce. Tak przechowywane jaja będą zdatne do jedzenia przez 3 tygodnie. Ważne jest, aby układać je szerszym, bardziej okrągłym końcem do góry - dzięki temu jajko będzie mogło swobodnie oddychać. Nie myjmy też jaj przed schowaniem ich do lodówki, lecz przed użyciem – umyte wcześniej jaja pozbawione zostaną warstwy ochronnej, która spowalnia proces rozkładu białka, czyli starzenia jajka.

JAJKA - SPRAWDZANIE ŚWIEŻOŚCI
Jeśli mamy wątpliwości, czy jajka, które chcemy użyć, są świeże, można to sprawdzić domowym sposobem:

• POTRZĄSANIEkiedy potrząśniemy świeżym jajkiem, nie usłyszymy żadnego dźwięku, natomiast nieświeże jajko będzie wydawać charakterystyczny chlupoczący dźwięk
• ZATAPIANIEzanurzone w wodzie z dodatkiem soli świeże jajko opadnie od razu na dno. Im bardziej nieświeże, tym bliżej powierzchni.
• ROZBICIErozbite jajko warto obejrzeć i sprawdzić, czy białko jest zwarte i pokrywa żółtko. Żółtko powinno być wypukłe, lśniące i trzymać kształt. W przypadku jajka nieświeżego żółtko będzie mętne i płaskie, a białko będzie się rozlewać.
• ZAPACH nieprzyjemny zapach to dowód na to, że jajko należy wyrzucić.
 

JAJKA W KUCHNI
Jajko – produkt tak prosty, daje nam ogromne możliwości i chyba trudno sobie wyobrazić gotowanie i pieczenie bez jego użycia. Zobaczcie moje pomysły na śniadanie z jajkiem w roli głównej.Wypróbujcie nasze przepisy na dania z jajek:

 1. Domowa pasta jajeczna

2. Jajko sadzone na chmurce

3. Naleśnik z jajkiem sadzonym

4. Jajka w koszulkach na grzance z chrupiącym boczkiem

4. Jajka po szkocku