Polska jest krajem o przebogatej kulturze wypieku chleba, ale na świecie istnieje jego wiele rodzajów, a jego wypiekanie łączy się nie tylko z tradycją, gościnnością, symboliką, różnymi smakami, ale także z ogromnym bogactwem kształtów i kolorów.

 

Czemu służą podróże?
Przede wszystkim - przenikaniu się kultur i rozwojowi rynków, toteż smaki świata docierają ze wszystkich państw chociażby za pomocą Festiwalu Chlebów Świata w Warszawie. Polacy są coraz bardziej wymagający i w wielu sklepach, supermarketach, np. w Biedronce, pojawiają się nowe produkty. Sklepy oferują bardzo duży wybór różnych gatunków bułek oraz chleba i bez problemu (niezależnie od pory dnia) można w nich kupić świeże, wyśmienitej jakości pieczywo, często wypiekane na miejscu. Wiele produktów już znamy, ale wiele jeszcze dopiero zagości (mamy nadzieję) na naszych stołach. Czego możemy się podziewać?La Copia Ferrarese, czyli przysmak z Ferrary
Czy wiesz, że włoska La Copia Ferrarese w XVII wieku była wypiekana jako najprostsze, najbardziej naturalne bochenki bez plecionek i ozdób? Z biegiem czasu pojawiły się jednak konkretne wskazówki, w jaki sposób należy je przygotować, żeby się nie zapadły. Wynikiem tych ustaleń było ścisłe określenie wagi chleba, na którym musiała być odciśnięta pieczęć piekarza. Ze współczesnym kształtem La Copia Ferrarese związana jest legenda. Głosi ona, że w 1536 roku księcia Ferrarę w czasie karnawału gościł gospodarz, który polecił podanie mu chleba z „rogami”, co miało sugerować odzwierciedlenie jego prywatnego życia.

Skandynawska ciabatta
Słyszałeś kiedykolwiek, że skandynawska ciabatta, której receptura powstała w północnych Włoszech, należy do najbardziej znanych wypieków północy? Jej cechą charakterystyczną jest to, że chociaż ma miękką skórkę i środek, wskutek podgrzania robi się chrupiąca. Pachnąca, smakowita ciabatta świetnie smakuje z pomidorami i oliwą z oliwek. Pochłoniesz ją natychmiast, więc nie ma znaczenia fakt, że jej termin świeżości upływa po jednym dniu.

Uniwersalna pita

Czy zdajesz sobie sprawę, że chleb pita ze Środkowego Wschodu jest tak popularny, iż w zasadzie podaje się go do wszystkiego? Może stanowić zarówno pyszną, zdrową kanapkę, jak i być jedzony z wszelkiego rodzaju sosami. Jest wypiekany w ceglanych piekarnikach, które wyróżniają się tym, że uzyskują bardzo wysoką temperaturę i, chociaż byłoby to trudne do osiągnięcia w domowym piecu, możesz śmiało podjąć próbę, wykorzystując w tym celu… zwykłą patelnię.

Niemcy – kraj chleba
Czy orientujesz się, że w Niemczech istnieje więcej niż sto rodzajów chleba? Taki stan rzeczy jest rezultatem metody przyrządzania i zaczynu z jednej strony, z drugiej natomiast czasu oraz temperatury pieczenia. Chleb rustykalny inaczej można określić mianem wiejski. Od tradycyjnych gatunków odróżnia go nie tylko wyjątkowy sposób przygotowania, ale także znacznie wydłużony czas pieczenia. Jego głównym składnikiem jest przeważnie zielona mąka żytnia. Co podaje się z tym gatunkiem pieczywa? Przede wszystkim pikantne potrawy, z którymi komponuje się najlepiej, np. tradycyjny bawarski lunch składający się z kiełbasek, wędzonego lub suszonego mięsa, sera oraz, oczywiście, piwa.

Bośniacki somun – co to takiego?
Masz świadomość, że bośniacki somun wywołuje skojarzenia z aromatem alejek Sarajewa, ponieważ można go kupić bezpośrednio na ulicy? Pamiętaj - żeby był smaczny, musi być gorący. Sprzedający proponują go przechodniom prosto z koszyka spod zaparowanego papieru. Do przyrządzenia placków somun niezbędne jest dobrze wyrobione ciasto oraz bardzo wysoka temperatura. To za sprawą tych czynników wypieki mają niejako nadmuchany kształt i puste wnętrze. Są tym smaczniejsze, im mocniej nadmuchane. Podaje się je ze słoną śmietaną (kajmak) lub ze śmietaną z rozpuszczonym masłem (topa).

Chleb z kraju Drakuli
Na koniec chleb ziemniaczany wprost z Rumunii. Czy wiesz, że cieszy się on największym powodzeniem w zachodniej i centralnej części kraju? Był wypiekany w glinianym piecu raz w tygodniu i przeznaczany dla całej rodziny. Współcześnie w niektórych rumuńskich wioskach smaczny, tradycyjny chleb ziemniaczany ma nadal postać okrągłego, chrupiącego, dużego bochenka pomimo tego, że jest pieczony w nowoczesnych piekarnikach.

Zrobiłeś się głodny? To znak, że czas na kromkę świeżego, pachnącego chleba! Jest w czym wybierać. Smacznego!

Materiał promocyjny