Czasami dzieci potrafią nie jeść nic innego oprócz słodyczy i chipsów. To powinno być niepokojące dla rodziców, ponieważ słodycze są potrzebne dzieciom, ale w odpowiednich ilościach.

 

Słodycze to część dzieciństwa. Nie ma nic złego w tym jeśli dzieci jedzą trochę słodyczy, w końcu dorośli także jej jedzą. Człowiek potrzebuje prostych węglowodanów, które znajdują się w cukrze czy miodzie. Takie węglowodany szybciej zamieniane są w energię i dają mózgowi odczuć, że jesteśmy najedzeniu.   

 

Ile cukru może zjeść dziecko?

 

Dietetycy uważają, że codziennie dziecko powinno zjeść 20 gram cukru czyli około dwóch czubatych łyżeczek. Można to zamienić na: 5 cukierków, 4 cząstki czekolady lub jeden duży gryz batona. Trudno jest się trzymać takim zasadom, jednak warto. Dziecko powinno jeść słodycze, dlatego powinniśmy je mu odpowiednio dawkować i oczywiście pozwalać wybrać odpowiednie łakocie.

 

Niebezpieczne słodycze

 

Nie powinniśmy podawać dzieciom lizaków, twardych cukierków i krówek, ponieważ mają zły wpływ na zęby. Cukry oblepiają zęby i sprawiają, że pojawia się na nich próchnica. Najbardziej niebezpieczne jest jedzenie słodyczy zaraz przed pójściem spać. W nocy nie wydziela się tyle śliny co w dzień, dlatego jama ustna nie jest nią odpowiednio czyszczona. Wtedy bakterie zdecydowanie szybciej się rozwijają, a w ząbkach dzieci pojawiają się dziury.

Jakie łakocie podawać dzieciom?

 

Najlepiej kupować słodycze, które pochodzą ze zbóż i są zrobione z muesli. Czyli na przykład wszelkiego rodzaju wafelki i batoniki typu Corny. Najzdrowsza jest czekolada, która posiada dużo wapnia i żelaza. Oprócz tego warto podawać dzieciom słodycze zrobione na bazie sezamków i orzeszków oraz własne ciasta i wypieki. Należy dbać o to, by słodycze dostarczały naszym pociechom nie tylko puste kalorie.

 

Jedzenie słodyczy powinno być dla dziecka przyjemnością, nie można go całkowicie zabraniać, ponieważ z czasem może to mieć złe skutki. Dziecko gdy pójdzie do szkoły kupi sobie samo dużo słodyczy, których nie mogło jeść w domu. A wtedy można doprowadzić do tego, że będą mu one zastępować normalny posiłek. Łakocie powinny być w każdym domu i dzieci powinny je jeść w niezbyt dużych ilościach.