Podstawowa masa na kotlety mielone składa się z mięsa, namoczonej kajzerki, jajka, soli, pieprzu i cebuli - niektórzy dodają podsmażoną, inni surową. Taką mieszankę wyrabia się na tradycyjne, pulchne kotlety mielone. Doskonale znacie ten przepis i nie ma tu nic, co mogłoby was zaskoczyć. Im lepiej wyrobiona masa, tym pulchniejsze kotlety. Poświęćcie na to chwilę. Niektórym zdarza się rezygnować ze spajającego masę jajka, a zamiast niego po prostu dłużej wyrabiać masę. Czym ją doprawić, by wydobyć z ulubionych mielonych maksimum soczystości i smaku? 

Co dodać do masy na kotlety mielone, by były soczyste i smaczne? 

Jeśli macie ochotę na delikatną odmianę, wykorzystajcie 2 składniki, które zdecydowanie lepiej znamy wszyscy ze zrazów. Kotlety mielone z ogórkami kiszonymi i musztardą będą jeszcze lepsze niż zwykle: wyraziste, a jednocześnie, dzięki ogórkowi, bardziej soczyste. W zależności od tego, jak ostrej musztardy użyjecie, będą mieć mniej lub bardziej charakterny, pikantny smak. Ze smakami musztardy możecie poeksperymentować. Na początek wybierzcie najbardziej uniwersalną - stołową. Ogórki kiszone (podobnie jak woda spod ogórków) zmiękczą mięso. W przypadku kotletów mielonych oznacza to większą puszystość i soczystość. 

Kotlety mielone z ogórkiem kiszonym i musztardą - przepis

Składniki:

  • 600 g mięsa mielonego wieprzowo-wołowego mięsa wołowego
  • 3 średnie ogórki kiszone
  • 1 kajzerka
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka musztardy stołowej
  • sól i pieprz do smaku

Dodatkowo: bułka tarta do panierowania i olej do smażenia. 

Sposób przygotowania:

  1. Wyciśnijcie czosnek przez praskę lub zetrzyjcie go razem z cebulą na najmniejszych oczkach tarki. Ogórki kiszone zetrzyjcie na dużych oczkach.
  2. Namoczcie kajzerkę w wodzie i odciśnijcie. 
  3. Wymieszajcie w misce mięso z namoczoną kajzerką, cebulą, ogórkami i czosnkiem.
  4. Dodajcie musztardę oraz sól i pieprz, wyróbcie ponownie na jednolitą masę.
  5. Uformujcie z mięsa kotlety wielkości, jaką lubicie i obtoczcie mięso w bułce tartej. 
  6. Smażcie na rozgrzanym oleju na rumiano z obu stron: początkowo po ok. 1,5 minuty z obu stron na dużym, a następnie, gdy wierzch się zrumieni, zmniejszcie płomień i smażcie po ok. 5 minut z każdej strony.  
  7. Po usmażeniu przełóżcie kotlety na ręczniki papierowe - przed podaniem odsączcie z nadmiaru tłuszczu.