Często mamy ogromną ochotę zjeść czekoladę, cukierka, wypić kawę czy też czujesz się przejedzony lub odwrotnie, nie masz apetytu. Często są to sygnały, które „odzwierciedlają” potrzeby naszego organizmu. Dlatego trzeba rozszyfrować znaki płynące z wnętrza organizmu i  wiedzieć co wtedy zjeść coś co dostarczy najwięcej potrzebnego składnika. Poniżej zostanie przedstawione kilka przykładów. Na skutek spożycia dużej ilości pokarmów, bogatych w węglowodany (np. słodyczy) zwiększa się wydzielanie insuliny, a w mózgu rozpoczynają się cykle biochemiczne. W jednym z nich wykorzystany zostaje spożyty aminokwas tryptofan, z którego powstaje serotonina znana jako „hormon szczęścia”. Tryptofan należy do tej grupy związków, których organizm nie jest w stanie sam produkować i dlatego powinien być on dostarczany z  pożywieniem. Źródłem tryptofanu są m.in.: cielęcina, drób, ryby,  nabiał, jaja, pełnoziarniste produkty zbożowe. Tak więc dla poprawy nastroju niekoniecznie musimy zjadać tabliczki czekolady, wystarczy nam na przykład pięknie skomponowana kanapka z łososiem białym serem i koperkiem.

Jeżeli masz chęć wypicia alkoholu, to naukowcy dowodzą, że może być to spowodowane niedoborem glutaminy w twoim organizmie. Dzięki glutaminie poprawi się sen, zmniejsza się chęć picia alkoholu a co ważne alkoholicy nie będą odczuwali takiego „strachu” z braku alkoholu. Dlatego,  związek ten  wykorzystywany jest w terapii leczenia alkoholizmu.

Ciekawostką może okazać się też, że jeżeli czujesz potrzebę zjedzenia czegoś bardzo zimnego, prawdopodobnie twój organizm wykazuje niedobór żelaza. Lód łagodzi ból np. przy zapaleniu języka, powstałego na skutek długotrwałej anemii. Dokładny związek między chęcią spożycia lodu, a niedokrwistością nie został jeszcze zbadany.

Dlaczego często bywa tak, że mamy większe preferencje do spożywania produktów o konsystencji stałej niż płynnej. Pragnienie nie jest jedynym objawem odwodnienia. W miarę ubytku wody z organizmu dochodzi do pogorszenia koncentracji, uczucia znużenia i zmęczenia, zwiększenia podatności na stres, osłabienia i zmniejszenia sprawności mięśni, zaczerwienienia skóry, utraty apetytu, bólów głowy, zaburzeń oddychania, upośledzenia wydzielania śliny oraz wysychania błon śluzowych. Jednakże często się zdarza, że osłabienie spowodowane niedoborem wody jest też powiązane głodem. Wówczas sięgamy po „coś na ząb” często zapominając o  odpowiednim nawodnieniu. Zwolennicy zalecają szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie nawadnianie organizmu zalecają pić 8-10 szklanek dziennie wody bogatej w magnez, wapń, sód i potas, która ułatwia nam pozbywanie się skutków ubocznych przemiany kwaśnych pokarmów.

Chęć spożywania kwaśnych pokarmów jest adekwatna do niedoboru magnezu w twoim organizmie. Długotrwałe zakwaszenie pozbawia organizm składników mineralnych (wapnia, sodu, potasu i magnezu) z ważnych narządów i kości - w ten sposób organizm buforuje (neutralizuje) i usuwa ze swojego wnętrza kwaśne produkty przemiany materii. Początkowo proces zakwaszenia przebiega bezobjawowo, ale po pewnym czasie dochodzi do poważnego uszkodzenia organizmu.

Zdarza się również nam ochota na zjedzenie czegoś bardzo słonego, co spowodowane jest niedoborem chloru w organizmie. Najpopularniejszym związkiem chemicznym chloru jest chlorek sodu, ten zaś jest głównym składnikiem soli kuchennej. Właśnie sól jest podstawowym źródłem chlorków dla naszego organizmu. Przy każdej zdrowej diecie, w której nie wykluczamy soli, możemy być spokojni, niedobór chloru nam nie grozi. Ponieważ,  gdy spożywany słone pokarmy, zawartość sodu we krwi wzrasta, wzrasta również pragnienie. Zaspokajając je obniżamy stężenie sodu we krwi do normalnego poziomu. Zjadanie soli w dużych ilościach uważa się za wskaźnik ryzyka otyłości. Eksperci z University of Haifa z Izraela, prowadzą badania dotyczące niedoboru sodu na początku życia, które mogą być przyczyną otyłości w życiu dorosłym.

Niektórzy naukowcy twierdzą, iż niektóre uzależnienia powstają na skutek niedoborów żywieniowych, które poprzez  odczuwalne sygnały organizm próbuje zaspokoić. Należy jednak pamiętać, że prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza nam wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach.

Autorką artykułu jest Katarzyna Ring- Andrzejczuk