Cynamon (Cynnamonum verum) - jedna z najbardziej popularnych przypraw na świecie, o przepięknej czekoladowej barwie i oryginalnym zapachu. Cynamon znany jest od niepamiętnych czasów. Chińczycy używali go już 2500 lat p.n.e. Wywodzi się z Cejlonu, uprawiany jest prawie we wszystkich krajach Dalekiego Wschodu, w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Od dawna cynamon był stosowany jako przyprawa, jako lekarstwo i w obrzędach kultowych. Cynamonowiec obejmuje wiele gatunków roślin, z których najbardziej znane to:  cynamonowiec cejloński, kamforowy,  sajgoński, tomala, wonny - kasja. Kasja jest bliskim krewnym cynamonowca właściwego. Pochodzi z Chin i Birmy. Liście ma bardziej wydłużone, kwiaty drobniejsze i zielonkawe. Jako przyprawę, najczęściej spotykamy  wysuszoną korę cynamonowca cejlońskiego i wonnego. Kasja powszechnie używana jest w kuchni indyjskiej.

Cynamonowiec właściwy należy do rodziny wawrzynowatych. Cynamonowce rosną dziko lub uprawiane są na wielkich plantacjach. Jest wiecznie zielonym drzewem, o lśniących, skórzastych liściach i drobnych, żółto-białych kwiatach, rodzących ciemno-czerwone jagody. Drzewo osiąga wysokość ok. 30 m. Przyprawę otrzymuje się z młodych pędów. Zbiory przeprowadza się w porze deszczowej, wtedy kora łatwiej odchodzi od gałęzi. Zbiera się ją kawałkami, suszy, wysuszoną skręca się w rurki. W handlu kora znajduje się w postaci kawałków (lasek) lub proszku.  Aromatyczne liście są zbierane kilka razy w roku. Olej otrzymywany z liści jest destylowany i zamieniany w kryształki kamforowe. Najważniejszymi składnikami cynamonu są olejki lotne, garbniki, żywice, śluzy, skrobie i cukry.

Cynamon w kuchni ma szerokie zastosowanie. Całe kawałki kory są używane do doprawiania i aromatyzowania napoi: kompotów, grzanego piwa i wina. Cynamon ma intensywny zapach, słodki i korzenny. Smak gorzki i lekko cierpki. Doskonale łączy się z potrawami słodkimi, ale też mięsnymi,  warzywnymi i owocowymi. Pasuje do słodkich wypieków i deserów, kasz i ryżu. Dodaje się go do ponczów, likierów i marynat.  W kuchni indyjskiej jest dodatkiem do wielu mieszanek przypraw, a te z kolei są świetnym dodatkiem do mięs, wędlin i serów. Olejek cynamonowy używany jest do aromatyzowania wyrobów w przemyśle spożywczym.

W lecznictwie stosowana jest kora oraz olejek cynamonowy. Niewielka ilość cynamonu działa pobudzająco na apetyt, poprawia trawienie, łagodzi stany skurczowe i wzdęcia. Cynamon stosowany jest przeciw reumatyzmowi i wysokiemu ciśnieniu. Ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.

Ze względu na charakterystyczny zapach cynamon stosuje się w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.

Cynamon należy przechowywać w miejscu suchym, oddalonym od źródeł innych zapachów, w pojemniku chroniącym przed światłem.