Drożdżowe wypieki, a także ich zapachy kojarzą się nam jako te najbardziej domowe, pełne miłości i ciepła. Słodkie chałki, puszyste drożdżówki z owocami, pączki, rogaliki, ale też słone wersje ciasta, jak bułki, buchty, kulebiaki, paszteciki, pierogi czy pizza – to wszystko można samodzielnie przygotować, dzięki pracy drożdży i znajomości kilku ważnych zasad. 

Ciasto tego rodzaju wymaga cierpliwości i czasu. Bywa, że ma problemy z rośnięciem i po wyjęciu z piekarnika czasem przeżywamy rozczarowanie z powodu braku odpowiedniej puszystości, lekkości, napowietrzenia naszego wypieku, a także jego wysuszenia. Na szczęście poznaliśmy sprytny babciny sposób, dzięki któremu drożdżowe wychodzi odpowiednio wysokie, mięciutkie, w sam raz wilgotne w środku i delikatne. 

Jak zrobić puszyste i sprężyste ciasto drożdżowe?

Metoda jest tak prosta, że aż genialna. Razem z naszym ciastem wystarczy wstawić do piekarnika żaroodporne naczynie z wodą. Można je położyć na blaszce obok formy z ciastem lub wstawić niżej dodatkową blachę i to na niej umieścić naczynie. W ten sposób, podczas procesu pieczenia, wytworzy się para wodna, która osiądzie na wypiekach. Dzięki tej jednej czynności ciasto drożdżowe będzie miało wspaniałą, pulchną konsystencję, pięknie urośnie i nie będzie przesuszone w środku. Bardzo ważne, żeby w wyznaczonym czasie pieczenia ani razu nie otwierać piekarnika - drożdżowe nie lubi zmian temperatur. Tak potraktowane ciasto będzie miało wspaniale puszystą i porowatą strukturę, uda się idealnie sprężyste.

Najważniejsze zasady podczas przygotowywania ciasta drożdżowego

Na wszelki wypadek przypomnimy jeszcze, czego koniecznie trzeba dopilnować przed włożeniem ciasta do piekarnika, żeby mieć pewność, że nasz wypiek się uda. Oto kilka istotnych czynników i zasad, które trzeba znać: 

  • wszystkie składniki ciasta powinny być w temperaturze pokojowej, mleko lub woda i masło do rozczynu muszą być lekko podgrzane, żeby drożdże zaczęły pracować;
  • mąka powinna być przesiana, napowietrzona;
  • ciasto drożdżowe trzeba dobrze wyrobić, najlepiej ręcznie przez 10-20 minut. Musi być gładkie i odchodzić od rąk. Jeśli palec się zapada, trzeba dodać odrobinę mąki, jeśli jest bardzo zbite i twarde, trzeba dodać mleka;
  • po wyrobieniu ciasto odłóżcie w ciepłe miejsce, przykryjcie czystą ściereczką. Niech rośnie. Powinno podwoić swoją objętość, co zajmuje to ok. 1,5-2 godziny. Gdy już odpowiednio wyrośnie, należy je zbić dłońmi, by pozbyć się pęcherzyków powietrza;
  • ciasto drożdżowe rośnie dwa razy, to znaczy, że po wyłożeniu go na blachę lub do formy, trzeba znów dać mu czas podrosnąć.