Chude mięso, czyli jakie?

Chude mięso to takie, które w 100 g zawiera mniej niż 10 g tłuszczu oraz maksymalnie 4,5 g nasyconych kwasów tłuszczowych i 95 mg cholesterolu. Najchudsze mięso ma poniżej 5 g tłuszczu w 100 g, zawierając przy tym nie więcej niż 2 g kwasów nasyconych i 95 mg cholesterolu. Dietetycy rekomendują zamianę tłustego mięsa na chudsze w celu zapobiegania m.in. miażdżycy oraz nadwadze.
Do chudych zaliczymy przede wszystkim białe mięsa, a więc drób i królika. Charakteryzują się one jasnym kolorem oraz delikatną strukturą pozbawioną twardych żyłek i chrząstek. Dzięki wysokiej gęstości włókien mięśniowych mają w sobie dużą dawkę białka. Najchudsze jest mięso z perliczki - tłuszcz stanowi w nim nie więcej niż 5%. Zawartość tłuszczu w mięsie zależy jednak nie tylko od gatunku zwierzęcia, ale także od tego, z jakiej partii ono pochodzi. Dla przykładu - udka z kurczaka zaliczymy do chudych, jednak wciąż daleko im do filetów z piersi, które zawierają kilkakrotnie mniej tłuszczu. Chudsze stanie się także mięso obrane ze skóry.

Chude mogą być również niektóre rodzaje mięsa czerwonego. Wymienić można tutaj przede wszystkim cielęcinę, którą czasami zaliczana bywa nawet do mięs białych. Wśród wieprzowiny najchudsze są polędwiczki, szynka i schab, a w przypadku wołowiny - rostbef, mostek, polędwica oraz łopatka. Zawartość tłuszczu zależeć może od wieku i rozmiarów zwierzęcia, dlatego przy zakupie najlepiej kierować się etykietą bądź sprawdzić, czy na danej sztuce mięsa widoczne są przerośnięte, białe włókna tłuszczowe.

Jak przyrządzić chude mięso?

Chude mięso uważane jest przez niektórych za suche i niesmaczne. Wystarczy je jednak odpowiednio przyrządzić, aby było pyszne i soczyste! W nadaniu mu wilgotnej struktury pomoże przede wszystkim marynata. Możemy przyrządzić ją na bazie niewielkiej ilości oleju, mleka, jogurtu naturalnego lub kefiru. Im dłużej pozostawimy w niej mięso, tym lepszy efekt uzyskamy. Jeśli planujemy przyrządzić chude mięso, warto zamarynować je jeszcze poprzedniego dnia.

W osiągnięciu intensywnego smaku pomogą wyraziste przyprawy: czosnek granulowany, ostra papryka, pieprz cayenne oraz zioła. Podobnie jak w przypadku marynaty, dobrym pomysłem będzie zastosowanie ich na co najmniej kilka godzin przed przyrządzaniem potrawy. Dokładnie nacieramy nimi mięso i pozostawiamy je w lodówce. Aby wchłonęło jeszcze więcej aromatu, można je delikatnie ponacinać.

Chude mięso najlepiej przyrządzić w sosie lub w postaci duszonej. Unikajmy smażenia go na głębokim tłuszczu. Jeżeli planujemy przyrządzić pieczeń, włóżmy mięso do specjalnego foliowego rękawa - dzięki temu zachowa soczystość. Przed pieczeniem można też podlać je odrobiną wody.

Przepisy z chudym mięsem

Chude mięso doskonale sprawdzi się zarówno na tradycyjny, jak i bardziej nietypowy obiad. Jakie dania można z niego przygotować?

Miłośnikom polskiej kuchni polecamy pierogi z mięsem, kapustą i grzybami. Farsz przygotowujemy na bazie delikatnego mięsa z królika, dzięki czemu jest niskotłuszczowy i zawiera mniej kalorii od klasycznej wersji.
Zamiast tłustej karkówki doskonale sprawdzą się drobiowe warkocze z grilla. Najlepiej smakują podane z surówką warzywną. Czerwone mięso zastąpi także indyk pieczony w gruszkach i warzywach. Tę niskokaloryczną pieczeń możemy zaserwować zarówno na obiad, jak i w roli dodatku do kanapek. Kolejny pomysł na przyrządzenie drobiu to cevapcici z indyka. Danie dobrze komponuje się z sosem paprykowym, a dzięki swojej delikatności smakuje również najmłodszym. Ma też znacznie mniej kalorii niż tradycyjna wersja bazująca na wołowinie.

Jak przyrządzić chudą wieprzowinę? Dobrym wyborem na prosty oraz smaczny obiad będzie duszona szynka w chrzanowo-koperkowym sosie. Idealnie pasują do niej gotowane młode ziemniaki.