Nazywają go różnie: „Ollie”, „Ol”, „Jum”, „The Naked Chef” (ten ostatni to jego pierwszy pseudonim, dosłownie: „nagi kucharz”), ale jedno jest pewne, od dawna świat nie widział tak szybko rozwijającej się, a zarazem ciągle niegasnącej kariery, jaką stała się droga do sławy Jamiego Olivera.

Można powiedzieć, że miał ułatwiony start, jego rodzice prowadzili w Cambridge pub „The Cricketers”, gdzie pomagał w kuchni odkąd tylko skończył 8 lat, jednak szybko zrozumiał, że to, kim będzie w przyszłości zależy od niego oraz, że pasji nie należy odkładać na później. Stad po ukończeniu szkoły w wieku 16 lat, zaczął naukę w Westminster Catering College, elitarnej szkole gastronomicznej, następnie spędził jakiś czas we Francji, gdzie pracował ucząc się jak najwięcej przed powrotem do Londynu.

Tu został najpierw kucharzem od ciast w The Neal Street Restaurant, jednej z najlepszych angielskich restauracji z włoskim jedzeniem, i zapewne to tu narodziła się wielka miłość Jamiego do kuchni kraju makaronów, oliwy i suszonych w słońcu pomidorów, tu także poznał Antonio Carluccio, szefa tamtej restauracji, którego nazywa swoim kulinarnym mentorem. Następnie przez trzy i pół roku pracował w The River Café prowadzonej przez Ruth Rogers i Rose Gray, tę ostatnią wymienia jako swoją drugą wielką kulinarną inspirację.the naked chef

W tym czasie nastąpił przełomowy moment kariery dwudziestodwuletniego wówczas Brytyjczyka, w 1997 roku został zauważony przez BBC po nakręceniu dokumentu o restauracji, w której pracował: "Christmas at the River Cafe". Od tego momentu jego kariera nabrała szybkiego tempa, jeszcze w tym samym roku zadebiutował w telewizji w swoim programie kulinarnym „The Naked Chef”, jego książka kucharska stała się bestsellerem w Wielkiej Brytanii, a Jamie został zaproszony do przygotowania lunchu na Downing Street numer 10 dla premiera Tony'ego Blaira. W swoim programie sprowadził jedzenie do jego czystej esencji, a jego bezpośredniość i wyluzowane podejście były dla ówczesnej Anglii jak powiew świeżego powietrza i młody Oliver zaczął inspirować wszystkich do gotowania!

Już trzy lata później zdobył nagrodę BAFTA za najlepszą telewizyjną serię. W 2000 roku ożenił się ze swoją młodzieńczą miłością Juliette Norton, z którą ma obecnie czworo dzieci: Poppy Honey Rosie (2002), Daisy Boo Pamela (2003), Petal Blossom Rainbow (2009) i Buddy Bear Maurice (2010).

W 2002 roku otworzył restaurację Fifteen, która stała się zarazem fundacją pomagającą skrzywdzonym nastolatkom, borykającym się nierzadko z problemami z alkoholem i narkotykami, aby uwierzyli w swoje możliwości i kształcącą ich na kucharzy. Placówka odniosła ogromny sukces i została otworzona również w innych miastach: Amsterdamie, Newquay i Melbourne. Obecnie od kilku lat prowadzi kampanię „The Food Revolution”, w której wprowadza do brytyjskich i od niedawna również amerykańskich szkół publicznych zdrowe i ekologiczne jedzenie.

Jamie Oliver nie jest zwykłą gwiazdą kulinarnego świata, a pomimo milionów sprzedanych egzemplarzy swoich książek, ogromnej popularności jego programów telewizyjnych, zachwyca przede wszystkim swoim zaangażowaniem w życie społeczne: pomocą trudnej młodzieży i akcją wypierającą fast foody z jadłospisu małych dzieciaków.