Kawa. Uprawą tej rośliny codziennie zajmuje się na całym świecie kilkadziesiąt mln ludzi, którzy rocznie produkują jej ponad 8 mln ton. Około 60% tych ziaren to Arabika, która znana jest z łagodnego, mało gorzkiego smaku. Jej krzewy rosną wysoko, z tego też powodu są trudniejsze w uprawie, ale są za to lepszej jakości. Pozostałe 40% to Robusta, choć łatwiej się ją hoduje, to jak widać jest jej mniej. To dlatego, że jest mocna, kwaśna, gorzka, o tytoniowym smaku. Wszystkiemu winna jest między innymi wysoka zawartość kofeiny. To właśnie Robusta często stosowana jest jako tani wypełniacz mieszanek, które upodobali sobie miłośnicy „kofeinowego kopa”, którzy wyżej cenią go sobie niż dobry smak.

Liderami na rynku kawowym są w tej chwili wielkie sieci, które swój sukces zawdzięczają głównie ogromnym inwestycjom na promocję i reklamę. Na drugim biegunie znajdują się czasami małe, niezależne, prowadzone przez pasjonatów kawiarnie, w których stawia się na jakość produktu czyli dobrą, ekologicznie uprawianą kawę, a mieszanki zawierają wyłącznie 100% Arabiki.


Jak odróżnić kawę dobrą od złej?

Mało kto wie, że kawa to najbogatszy w związki aromatyczne produkt spożywczy. Palona posiada około 1000 lotnych substancji aromatycznych. Dla porównania wino posiada ich niecałe 800. Dobrą kawę i dobre wino łączy jedno: w obu przypadkach wiele zależy od tego, jak i gdzie były uprawiane. Sekret tkwi w glebie, nasłonecznieniu, ilości opadów, a także intensywności wiatru. Właśnie te czynniki wpływają na nuty smakowe ziaren, których tak poszukujemy. Dla przykładu: kawy z Kenii są korzenne, cytrusowe i kwaskowe, ziarna z Gwatemali dają z kolei posmak kakao, karmelu, czekolady i orzechów.  Pijąc „małą czarną” pomyślmy o sposobie zbioru, obróbce ziarna, stopniu palenia, mielenia i - na koniec - metodzie parzenia kawy.

Dobra kawa na pewno nie była hodowana z użyciem sztucznych nawozów, a zebrana została z pewnością ręcznie. Tylko doświadczony farmer wybierze jedynie dojrzałe owoce. To dzięki niemu, a także starannej obróbce, napar ma szansę mieć pełny aromat, który określany jest mianem duszy kawy, charakteryzujący się umiarkowaną kwaskowością, czyniącą napar wytrawnym, delikatnym, o przyjemnej goryczce.

Kawy z plantacji ekologicznych, a to one są warunkiem dobrego smaku, to niecały 1% całkowitej produkcji kawy, dlatego znalezienie jej w jakimkolwiek markecie graniczy z cudem. Na sklepowych półkach znaleźć można kawy uprawiane przemysłowo, a to oznacza, że zostały wyhodowane z użyciem sztucznych nawozów, zebrano je maszynowo (w ten sposób zerwano z krzewu także owoce niedojrzałe), na koniec upalono niedbale w ogromnych piecach komorowych.
Kawy te na opakowaniu nie mają zaznaczonej daty palenia. W filiżance charakteryzują się kwaśnym smakiem, z bardzo nieprzyjemną goryczką, która psuje cały bukiet smakowy kawy, dlatego też większość ludzi zalewa taką kawę mlekiem i zasypuje cukrem by zabić ten nieprzyjemny smak. 
Dobra kawa nie potrzebuje zbędnych ulepszaczy. Co ważne, jest również zdrowa: dostarcza witamin C, E, A, a dzięki błonnikowi poprawia trawienie. Na dodatek jednym z najważniejszych jej składników są polifenole, które przeciwdziałają starzeniu i chronią przed wieloma chorobami takimi jak choroba Alzheimera, czy Parkinsona.

Gdzie można dostać dobrą kawę?

W kawiarniach i palarniach, które oferują klientom tylko i wyłącznie napoje na bazie 100% świeżo palonej Arabiki i które dbają o właściwe pochodzenie ziaren.

Jak odróżnić je od innych? Wystarczy zapytać o dane, o których właśnie się dowiedzieliście. Jeśli trafiliście w dziesiątkę, nie zapomnijcie zapytać o to, jak ją zaparzyć.

Artykuł przygotowany przez Kofeina Team, czyli baristów z opolskiej kawiarni Kofeina. W Kofeinie można napić się najbardziej dopieszczonej kawy na bazie 100% świeżo palonych mieszanek arabiki a także kaw parzonych metodami aleternatywnymi na bazie kaw Single Origin.