Kiszone ogórki to obowiązkowe przetwory w ciągu lata. Takie domowe przetwory smakują dużo lepiej, a zrobione samodzielnie w dużej ilości opłacają się bardziej, niż kupowanie słoików w sklepie. I wcale nie jest to takie trudne, przecież przygotowanie tak lubianych małosolnych to kilka chwil roboty! Wiosnę otwierają ogórki małosolne, koniec lata to czas na zamykanie w słoiku ogórków konserwowych i kiszonych, z dodatkami czy bez. Jak zatem zabrać się za ogórki do słoików? Przygotowaliśmy przepisy na ogórki siostry Anastazji, które różnią się miedzy sobą rodzajem zalewy. Ich ogromną zaletą jest to, że dodatki możemy modyfikować według preferencji.

 

1. Ogórki kiszone - zimna zalewa do kiszenia ogórków

Bazą do tego, jak i pozostałych dwóch przepisów są ogórki, czosnek, koper i chrzan. Jeśli do kiszenia ogórków nie zabierasz się pierwszy raz, z pewnością masz swoje sprawdzone proporcje.

Umyte ogórki układamy pionowo w słoikach, na których dnach umieszczamy koper, obrany chrzan i czosnek w ząbkach.

Pozostała nam do przygotowania zalewa – w tym przypadku zimna. Przygotowujemy ją mieszając przegotowaną zimną wodę – litr - z łyżką soli. Zalewę wlewamy do słoików, zakręcamy i odstawiamy ogórki.

Sprawdź też nasz przepis na ogórki w curry

 

2. Ogórki kiszone - Kiszenie ogórków gorącą zalewą

Tu składniki się nie zmieniają, choć oczywiście możemy dodać do słoików to, co lubimy. Zalewę również przygotowujemy z litra wody i łyżki soli. Tym razem jednak wykorzystamy gorącą zalewę. Po wlaniu jej do słoików, zakręcamy, odstawiamy na 5-6 dni. Po tym czasie słoiki pasteryzujemy przez około 2 minuty.

 

 

3. Ogórki kiszone wrzącą zalewą

Również i w tym przepisie zarówno dodatki do ogórków, jak i składniki zalewy pozostają takie same. Różni się natomiast sposób kiszenia ogórków – tym razem nie zamykamy ich w słoikach od razu. Najpierw na do kamionkowego naczynia układamy dodatki – chrzan, koper, czosnek, układamy ogórki poziomo, warstwami na przemian z dodatkami.  Całość zalewamy  roztworem przygotowanym z litra wrzącej wody z łyżką soli. Naczynie przykrywamy ściereczką, na to kładziemy spodek i obciążamy. Gotowe, ukiszone przekładamy do słoików, zalewamy wodą, która pozostała w kamionce i pasteryzujemy.

 

Ogórki kiszone bez wody

Myślisz  że o kiszeniu ogórków wiesz już wszystko? Zaskoczymy Cię! Choć nie jest to przepis siostry Anastazji, ten sposób robi ostatnio furorę w internecie. Choć wiele osób zaznacza, że takie ogórki smakują jednak trochę inaczej, jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą przygotować ich w tradycyjny sposób. W tym przypadku zamiast kamionki czy słoika potrzebna nam będzie foliowa torebka, reszta składników pozostaje taka sama. Zaintrygowany? Zobacz przepis na kiszenie ogórków małosolny na sucho i wypróbuj go!

Te cztery przepisy to tylko początek! Zobacz naszą galerię z przepisami na przetwory z ogórków w aż 16 odsłonach!