Zarówno kotlety, pulpety, jak i farsze najlepiej jest robić z mieszanego, mielonego mięsa. Jednak musimy pamiętać, że w zależności od proporcji, mięso może za każdym razem inaczej smakować. Dlatego przez początkowy okres lepienia eksperymentujmy. Dzięki temu znajdziemy przepis, który najbardziej nam odpowiada.

Według wielu doświadczonych kucharek, mięso na mielone powinno składać się z:


• 60-70% mięsa z łopatki wieprzowej
• 30-40% boczku - może być tłusty lub chudy, najważniejsze aby był bez skóry i żeber. Podczas zakupu sprawdź też, czy nie ma w nim ukrytych, wyczuwalnych pod palcami chrząstek

Do mielonych możesz także dodać inne rodzaje mięs:


• 20% tłustszej wieprzowiny
• 30% mięsa drobiowego lub cielęciny
• 50% łopatki wołowej, oczyszczonej ze ścięgien

Sposób przygotowania mięsa:

 

Przed rozdrabnianiem oczyść mięso. Usuń grube błony z boczku, sprawdź, czy jest oczyszczony ze skóry, a z łopatki usuń żyły i miękkie błony. Jest to bardzo ważne, bowiem później mogą utrudnić ci mielenie, osadzając się na nożyku maszynki.


Zmiel wszystko najlepiej na 5 lub 4 mm. Pamiętaj, że mięso nie może być miazgą! W trakcie jego wyrabiania dopraw ulubionymi przyprawami. Dobrze wyrobiona masa jest spoista, nie klei się do rąk i miski.


W zwilżonych dłoniach formujemy kotlety, panierujemy i smażymy z obu stron na jasnozłoto, pamiętając, aby nie przykrywać ich pokrywką, bowiem wtedy je udusimy. Ogień, na którym smażymy powinien być mały (w innym przypadku bułka się przypali, a kotlecik w środku będzie surowy).

Smacznie przyprawione

• Aby potrawa z mielonego była smaczna, możemy dodać do masy jajko, bułkę tartą, ziemniaki gotowane, kaszę, czy gotowane warzywa. Musimy pamiętać, że także przyprawy mogą zdziałać cuda. Polecamy użyć ziół - majeranku, tymianku, bazylii, koperku, natki pietruszki, papryki, czosnku, pieprzu, curry, maggi. Do masy mięsnej najlepiej, abyś dołączyła także zeszkloną cebulkę – wtedy jej smak będzie znacznie bardziej wyrazisty.


• Osobom, które mają trudności z doborem dodatków do mielonego polecamy gotowe mieszanki przyprawowe do mielonego mięsa. Są bardzo dobrze skomponowane.

Praktyczne porady

• Do zbyt ścisłej masy mięsnej dobrze jest dodać trochę zimnej wody, natomiast za rzadką można zagęścić bułką tartą.

• Kotlety będą bardziej pikantne, jeśli przed panierowaniem posmarujemy je cieniutką warstwą musztardy lub chrzanu.

Mięso mielone przeznaczone do pieczenia wstawiamy do nagrzanego piekarnika (180°C-200°C) i dopiero po kilkunastu minutach pieczenia możemy nieco obniżyć temperaturę. W ten sposób na powierzchni kotleta szybko utworzy się skorupka, która zabezpieczy przed wyciekaniem soków.