Kiszone ogórki to obowiązkowe przetwory w ciągu lata. Takie domowe przetwory smakują dużo lepiej, a zrobione samodzielnie w dużej ilości opłacają się bardziej, niż kupowanie słoików w sklepie. I wcale nie jest to takie trudne, przecież przygotowanie tak lubianych małosolnych to kilka chwil roboty! Wiosnę otwierają ogórki małosolne, koniec lata to czas na zamykanie w słoiku ogórków konserwowych i kiszonych, z dodatkami czy bez. Jak zatem zabrać się za ogórki do słoików? Przygotowaliśmy przepis na przetwory z ogórków siostry Anastazji w trzech wersjach, które różnią się miedzy sobą rodzajem zalewy. Ich ogromną zaletą jest to, że dodatki możemy modyfikować według preferencji.

Kiszenie ogórków to obowiązkowa czynność w kuchni w ciągu lata. Takie domowe przetwory smakują dużo lepiej, a zrobione samodzielnie w dużej ilości opłacają się bardziej, niż kupowanie słoików w sklepie. Domowe kiszone ogórki są pyszne. I wcale nie jest to takie trudne, przecież przygotowanie tak lubianych małosolnych to kilka chwil roboty! Wiosnę otwierają ogórki małosolne, koniec lata to czas na zamykanie w słoiku ogórków konserwowych i kiszonych, z dodatkami czy bez.

Kiszenie ogórków - jak kisić ogórki?

Jak zrobić ogórki kiszone, żeby były pyszne? Często w kontekście kiszenia pojawia się również pytanie, jak kisić ogórki, żeby były twarde.

  • Przede wszystkim ważne jest, żeby wybrać dobre ogórki. Najlepsze będą małe, twarde egzemplarze – duże ogórki mogą bo ukiszeniu stać się miękkie i niesmaczne.
  • Warto sprawdzić dokładnie, czy skórki ogórków nie są uszkodzone, zgniłe lub spleśniałe – jeden niedobry ogórek może sprawić, że cała kiszonka się zepsuje i będzie do wyrzucenia.
  • Do ogórków w każdym z naszych przepisów wykorzystujemy trzy podstawowe dodatki – czosnek, koper i chrzan.

Kiszenie ogórków – ile soli i innych dodatków?

Ilość czosnku dodawanego do ogórków powinna być uzależniona od waszych preferencji, ale nie może to być mniej niż 1-2 ząbki czosnku na słoik. Czy obierać czosnek do kiszenia ogórków? I tutaj odpowiedź jest bardzo prosta. Czosnku do ogórków nie trzeba obierać, wystarczy przekroić każdy ząbek. Czosnek nie tylko nada ogórkom charakterystyczny smak, ale dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym zapobiegnie zepsuciu się kiszonki. 

Kolejnym dodatkiem do ogórków jest koper. Do każdego słoika warto włożyć co najmniej kilka gałązek. Najlepszy będzie koper w postaci łodyżek z kwiatami. Kiszenie ogórków nie mogłoby się udać także bez kawałka chrzanu lub jego liści. Dodatek chrzanu sprawia, że ogórki będą po ukiszeniu aromatyczne i pyszne. Wiele osób dodaje też do ogórków liście dębu lub czarnej porzeczki. Sprawiają one, że ogórki są jędrne i twarde po ukiszeniu.

Bardzo ważnym dodatkiem do ogórków są przyprawy. Podstawą jest sól. Ile soli do ogórków kiszonych użyć? Przyjmijmy proporcję 1 łyżka soli na 1 litr wody. Sól konserwuje naszą kiszonkę i dodaje jej smaku.

Kiszenie ogórków – w czym kisić ogórki?

Ogórki możemy kisić w różnych naczyniach. Jeśli chcemy jeść je na bieżąco, najczęściej jako ogórki małosolne, warto zakisić je w dużym kamionkowym naczyniu. Takie naczynie zwykle ma pojemność kilku litrów, więc zmieści się w nim sporo ogórków. Do tego zwykle zaopatrzone jest w pokrywkę i szczypce, które pomagają wyciągnąć ukiszone ogórki.

Z kolei ogórki na zimę kisimy w słoikach. Wybierzmy słoiki o pojemności 1 litra, w których z łatwością umieścimy odpowiednią ilość ogórków. Takie ogórki w słoiku, otwartym w środku zimy można wykorzystać zarówno do kanapek czy sałatki, jak i przygotowania zupy ogórkowej.

Jak zatem zabrać się za ogórki do słoików? Przygotowaliśmy przepisy na ogórki siostry Anastazji, które różnią się miedzy sobą rodzajem zalewy. Ich ogromną zaletą jest to, że dodatki możemy modyfikować według preferencji.

Ogórki kiszone - zimna zalewa do kiszenia ogórków

Bazą do tego, jak i pozostałych dwóch przepisów są ogórki, czosnek, koper i chrzan. Jeśli do kiszenia ogórków nie zabierasz się pierwszy raz, z pewnością masz swoje sprawdzone proporcje. Przepis na ogórki kiszone zalewane zimną wodą zaczynamy od ułożenia umytych ogórków pionowo w słoikach, na których dnach umieszczamy koper, obrany chrzan i czosnek w ząbkach.

Pozostała nam do przygotowania zalewa – w tym przypadku zimna. Przygotowujemy ją mieszając przegotowaną zimną wodę – litr - z łyżką soli. Zalewę wlewamy do słoików, zakręcamy i odstawiamy ogórki.

Sprawdź też nasz przepis na ogórki w curry

Ogórki kiszone - Kiszenie ogórków gorącą zalewą

Tu składniki się nie zmieniają, choć oczywiście możemy dodać do słoików to, co lubimy. Zalewę również przygotowujemy z litra wody i łyżki soli. Tym razem jednak wykorzystamy gorącą zalewę. Po wlaniu jej do słoików, zakręcamy, odstawiamy na 5-6 dni. Po tym czasie słoiki pasteryzujemy przez około 2 minuty.

Ogórki kiszone wrzącą zalewą

Również i w tym przepisie zarówno dodatki do ogórków, jak i składniki zalewy pozostają takie same. Różni się natomiast sposób kiszenia ogórków – tym razem nie zamykamy ich w słoikach od razu. Najpierw na do kamionkowego naczynia układamy dodatki – chrzan, koper, czosnek, układamy ogórki poziomo, warstwami na przemian z dodatkami.  Całość zalewamy  roztworem przygotowanym z litra wrzącej wody z łyżką soli. Naczynie przykrywamy ściereczką, na to kładziemy spodek i obciążamy. Gotowe, ukiszone przekładamy do słoików, zalewamy wodą, która pozostała w kamionce i pasteryzujemy.

Ogórki kiszone bez wody

Myślisz,  że o kiszeniu ogórków wiesz już wszystko? Zaskoczymy Cię! Choć nie jest to przepis siostry Anastazji, ten sposób robi ostatnio furorę w internecie. Choć wiele osób zaznacza, że takie ogórki smakują jednak trochę inaczej, jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą przygotować ich w tradycyjny sposób. W tym przypadku zamiast kamionki czy słoika potrzebna nam będzie foliowa torebka, reszta składników pozostaje taka sama. Zaintrygowany? Zobacz przepis na kiszenie ogórków małosolny na sucho i wypróbuj go!

Te cztery przepisy to tylko początek! Zobacz naszą galerię z przepisami na przetwory z ogórków w aż 16 odsłonach!

Ogórki kiszone są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Ile kalorii ma ogórek kiszony? 100 g ogórków kiszonych to około 10 kcal. Możemy więc jeść kiszonki bez obaw, nawet gdy jesteśmy na diecie. Kiszenie ogórków jest proste i poradzi z nim sobie nawet początkujący kucharz - sprawdźcie sami!