Czarna soczewica

Co to jest czarna soczewica?

Soczewica to jedno z najcenniejszych i najwszechstronniejszych pod względem kulinarnym warzyw strączkowych. Jej forma drobnych, okrągłych, spłaszczonych ziarenek sprawia, że jest szybsza w gotowaniu niż inne strączki, na przykład fasola czy ciecierzyca. Istnieje kilka odmian soczewicy: żółta, czerwona, zielona, brązowa oraz czarna. Soczewica czarna, nazywana także belugą, wyróżnia się najbardziej wyrazistym i głębokim smakiem spośród wszystkich odmian. Jest też niezwykle zdrowa – obfituje w błonnik pokarmowy, antyoksydanty i minerały, zawiera dużo białka i spore ilości witamin z grupy B.

Jak gotować czarną soczewicę?

Gotowanie czarnej soczewicy jest proste i niewymagające, a co najważniejsze, nie pochłania dużej ilości czasu. Czarnej soczewicy nie trzeba też moczyć przed gotowaniem, co z pewnością ucieszy osoby preferujące jak najprostsze rozwiązania kulinarne. Cały proces sprowadza się do wypłukania ziaren, zalania wodą (w proporcji: 1 porcja soczewicy na 2 porcje wody) i wstawienia na gaz. Soczewicę czarną gotujemy na wolnym ogniu około 30 minut. Solimy dopiero pod sam koniec obróbki cieplnej.

Ziarno po ugotowaniu powinno być miękkie w środku, a jednocześnie nie rozpadać się. Po prawidłowo przeprowadzonym procesie gotowania soczewica czarna zachowuje swój pierwotny kształt oddzielonych od siebie kulek. Trzeba przyznać, że te urokliwe ziarenka o głębokiej, czarnej barwie, bardzo efektownie prezentują się na talerzu!

Dania z czarnej soczewicy

Czarna soczewica to idealny składnik dla osób uciekających od stereotypowej kuchni. Przykuwa spojrzenie, pobudza apetyt, a po spróbowaniu zaskakuje pysznym, lekko orzechowym, esencjonalnym smakiem. Co zrobić z czarnej soczewicy? Jest to warzywo bardzo uniwersalne, pasuje i do dań głównych, i do przekąsek, świetnie spisuje się w sałatkach, może też stanowić składnik nadzień.

Jednym z najbardziej popularnych dań jest zupa z czarnej soczewicy. Przygotowuje się ją z dodatkiem miksu kolorowych warzyw oraz z kompozycją orientalnych przypraw (takich jak: imbir, kmin rzymski, curry, gałka muszkatołowa, czosnek, chili). Dodają one zupie niecodziennego charakteru. Interesującym wariantem tej potrawy jest zupa krem z czarnej soczewicy. Ze względu na kolor należy do czołówki najbardziej oryginalnych zup.

Z czarnej soczewicy możemy też przyrządzić dal (dahl) – znane danie kuchni indyjskiej charakteryzujące się bardzo gęstą, kremową konsystencją, głębokim smakiem i mocnym aromatem. Bardzo ważny jest tu dodatek masła i mleka kokosowego lub śmietany, ale najistotniejszą rolę odgrywa w daniu kompozycja azjatyckich przypraw takich jak: garam masala, cynamon, kmin rzymski, chili, kolendra, asafetyda, kurkuma, goździki.

Soczewica czarna bardzo dobrze sprawdza się także w rozmaitych daniach jednogarnkowych. Możemy też zmieszać ją z ryżem lub kaszą i podać do mięsa albo do ryby. Czarna soczewica pasuje ponadto do: sosów, gulaszów, zapiekanek, dań warzywnych, pieczonych i duszonych mięs, farszów, przekąsek na zimno, sałatek, smarowideł i past oraz warzywnych pasztetów.

Ciekawe potrawy z czarnej soczewicy, które pomogą nam wykreować niebanalny obiad, to: pierogi z czarną soczewicą, spaghetti z czarną soczewicą i pomidorami, pulpeciki z czarnej soczewicy i kaszy, pilaw z czarną soczewicą, kalafiorem i cukinią, naleśniki z czarną soczewicą i szpinakiem, burgery z czarnej soczewicy i pieczarek.

Gdzie kupić czarną soczewicę?

Czarna soczewica nie jest tak spopularyzowana jak soczewica czerwona czy zielona, mimo to bez problemu kupimy ją w wielu miejscach. Jest szeroko dostępna w stacjonarnych i internetowych sklepach ze zdrową żywnością, znajdziemy ją również w wielu marketach (zazwyczaj na półkach z produktami bio).

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 8

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Wołowina pieczona z czarną soczewicą

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Wołowina pieczona z czarną soczewicą

czarrna Syty, aromatyczny obiad :) 2 godz.

To może cię zainteresować