Jeśli do tej pory kuchnia wegańska nie kojarzyła Wam się z kolorowymi, pysznymi daniami, z „Kuchnią roślinną dla każdego” odkryjecie ją na nowo. A jeśli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z gotowaniem bez wykorzystania produktów odzwierzęcych, dzięki tej książce odkryjecie, jak różnorodna, kolorowa i pełnowartościowa może być ta dieta.

Trzeba przyznać, że Eryk na kuchni wegańskiej zna się doskonale i prawdziwy z niego pasjonat gotowania. W pierwszych rozdziałach książki w wyczerpujący sposób opisuje zdrowotne aspekty diety bazującej wyłącznie na produktach roślinnych. Autor książki skończył studia z zakresu dietetyki, mamy więc pewność, że porady żywieniowe i zasady zbilansowanej diety wegańskiej, które przedstawia w książce nie zaszkodzą, a wręcz pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie i samopoczucie. Sporo jest tu pomysłów, jak domowym sposobem przygotować produkty-bazy – jak mleko wegańskie, jak zastępować niektóre składniki i jak przechowywać produkty, by dłużej zachowały świeżość. W końcu dieta wegańska, jeśli chcemy traktować ją na serio, to nie tylko zmiany na talerzu, ale i w całej kuchni.

Przepisy nie są skomplikowane - Eryk postarał się, by były one czytelne i zrozumiałe nawet dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z gotowaniem w ogóle. Do przygotowania dań nie będą nam też potrzebne egzotyczne składniki o dziwnych nazwach - bazujemy na tym, co dostępne na targach i w większości sklepów. Jednak potrawy, jakie możemy wyczarować z tych produktów, potrafią zaskoczyć! Hitem i prawdziwym odkryciem były dla mnie falafelowe gofry z ciecierzycy i majonez z awokado, który jest nie tylko zdrowszy od oryginału, ale i ma piękny kolor.

Jeśli wolicie bardzie klasyczne przepisy, w książce znajdziecie wiele „klasycznych” dań w wegańskiej odsłonie – gołąbki z pieczarkami i kruche ciasto czy trzy pomysły na bulion to tylko kilka z nich. Autor potrafi znane i lubiane dania nie tylko podać w wersji wegańskiej, ale pokazuje także, jak sprawić, by były zdrowsze. Majonez bez jajek, krążki cebulowe w płatkach owsianych, chipsy z jarmużu oraz pełnoziarniste ciasto marchewkowe przypadną do gustu nie tylko roślinożercom. Jeśli więc chcecie wprowadzić do swojego menu trochę więcej zdrowych dań, w „Kuchni roślinnej dla każdego” znajdziecie sporo pomysłów.

Pasjonaci kuchennych eksperymentów też znajdą tu coś dla siebie – chrupki z ciecierzycy, serek z orzechów nerkowca czy spaghetti z cukinii to tylko kilka z nich. Podoba mi się także, że Eryk, tworząc swoje przepisy, inspiruje się daniami z kuchni świata – farinata, czyli placek z mąki z ciecierzycy, curry z kalafiora i cukinii, ramen i donuty to dowód na to, że bez produktów zwierzęcych można przygotować wiele popularnych na całym świecie dań.

Jeśli chodzi o zdjęcia i szatę graficzną, bo to bez wątpienia ważny aspekt każdej książki kulinarnej, „Kuchnia roślinna dla każdego” spełnia wszystkie moje oczekiwania. Fotografie potraw są kolorowe, energetyczne, a dania prezentują się apetycznie i zachęcają do wypróbowania.  Książka jako całość jest bardzo spójna i atrakcyjna pod każdym względem.