W każdym domu tradycyjne potrawy wigilijne wyglądają odrobinę inaczej. Można się domyślać, że Wigilia Bożego Narodzenia u Magdy Gessler jest pełna przepychu, kolorów i smaków. Pomimo postnego charakteru wieczerza wigilijna obfituje w smaki, za którymi tęskni się cały rok. Świąteczny nastrój również sprawia, że smakują one wyjątkowo tylko ten jeden dzień w roku.

Nie tylko wigilijny barszcz czerwony

Przepis na barszcz czerwony z uszkami według przepisu Magdy Gessler to wspaniałe danie zaczerpnięte z programu Kuchenne Rewolucje. Charakteryzuje się dodatkiem obierek jabłkowych, które łagodzą smak tradycyjnej zupy. Skórki z jabłka są również dodawane do zakwasu na barszcz, które sprawiają, że barszcz czerwony nabiera subtelnego, owocowego aromatu. Wigilijne uszka powinny być pełne aromatycznego, grzybowego farszu.

Poza barszczem, na wigilijnym stole, można zaserwować zupę grzybową albo zupę rybną na bazie głowy karpia. W niektórych zakątkach Polski podaje się nawet wigilijny żurek z suszonymi grzybami. Wszystko uzależnione jest od regionu Polski, w którym się aktualnie znajdujecie. Gdy myślimy o daniach głównych, wyobrażamy sobie smażonego karpia, gołąbki z kaszą gryczaną i  grzybami, pierogi a także sałatka jarzynowa. Tego dnia na stole znajdziecie również łazanki z kapustą kiszoną i pieczarkami.

Słodkości przy wigilijnym stole

Jako pierwszy deser podczas wieczerzy wigilijnej  można zakwalifikować kompot z suszu. Jest on słodki zarówno z ususzonych owoców, jak i osłodzenia miodem. Bogatszą wersję stanowi z pewnością kompot z suszu z dodatkiem wina. Wieczerza wigilijna obfituje w różnego rodzaju ciasta: makowiec zawijany z dodatkiem rumu, długo dojrzewający piernik i drobne pierniczki choinkowe. Spotkać można makówki, kluski z makiem i kutie. W wielu domach na wigilijnym stole nie może zabraknąć racuchów z jabłkami. Puszyste, drożdżowe placuszki wypełnione po brzegi jabłkami skuszą nie tylko najmłodszych.

Zobacz też: Dania wielkanocne Magdy Gessler – pyszne przepisy na klasyki