Barszcz czerwony Magdy Gessler jest stosunkowo prosty, ale wymaga od nas nieco cierpliwości. Ale czy to nie to właśnie lubimy w świątecznych potrawach? Wyczekane i przyrządzane z pietyzmem smakują jeszcze lepiej. Przy odpowiedniej organizacji przygotowań, unikniemy świątecznej gorączki, dbając o każdy detal na uroczystą wieczerzę, a także niezapomniany smak uroczystych dań. Warto zachęcić do pomocy innych domowników. Z wyprzedzeniem można przecież ulepić uszka oraz pierogi, a następnie zamrozić je do podgotowania na Święta. Tak samo na kilka dni przed 24 grudnia, można przydzielić konkretne zadania członkom rodziny. Gdy mamy taki plan, możemy oddać się przygotowaniu wyjątkowego barszczu czerwonego - Magda Gessler tym przepisem wraca do tradycji dawnej kuchni polskiej. Nic dziwnego, że taka receptura na barszcz wigilijny cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest sentymentalnie, dostojnie, po prostu idealnie!

Wigilijny barszcz czerwony Magdy Gessler

Furorę na wigilijnym stole zrobi barszcz czerwony Magdy Gessler, bo już po pierwszej łyżce będzie określony przez niejednego gościa przy stole jako absolutny klasyk w smaku zupy na bazie buraków, perfekcyjnie doprawionych. Sprytnym trikiem jest dodanie do zupy jabłek, które podkreślą jej smak. Barszcz serwujemy z uszkami, pasztecikami lub sam. Najlepiej podać go na stół w porcelanowej wazie. Będzie wyglądał naprawdę imponująco, a taka forma jeszcze bardziej podkreśli uroczysty charakter kolacji wigilijnej.

Wigilijny barszcz czerwony Magdy Gessler nie wymaga wcześniejszego zrobienia zakwasu. Choć przygotowywanie zakwasu do barszczu jest ostatnio popularne, ten barszcz czerwony Magdy Gessler jest dobry i bez zakwaszania buraków. Kluczem do sukcesu jest długie gotowanie zupy i odpowiednie składniki, które niczym wisienka na torcie dopełniają smak buraków.

Barszcz czerwony Magdy Gessler – przepis na klasyk

Warto pamiętać, że musimy przygotować naszą zupę z wyprzedzeniem, ponieważ barszcz czerwony, poza tym, że musi się gotować, by przejść aromatem składników, powinien też odstać przez noc w chłodnym miejscu, by nabrać smaku. Sprawdzi się do tego piwnica lub nieocieplana weranda. Warto pamiętać, że odgrzewany barszcz też zyskuje smak - można więc przygotować go więcej i raczyć się smakiem przez pierwszy i drugi dzień świąt. Jak wspomnieliśmy - barszcz czerwony Magdy Gessler jako przepis jest czasochłonny, więc jeśli nie macie tyle czasu, zobaczcie naszą galerię z przepisami na barszcz wigilijny - znajdziecie tam kilka innych pomysłów na świąteczną zupę z buraków. Barszcz na Wigilię możemy serwować w głębokich talerzach albo - jeśli to barszcz czerwony czysty - w filiżankach. Wybierzcie taką formę - zastawę lub filiżanki - jaka będzie najodpowiedniejsza dla Waszych gości.

Barszcz wigilijny - przepis Magdy Gessler

Składniki:

  • 5 kg buraków (najlepiej podłużnych)
  • 2 selery
  • 5 pietruszek
  • kopru
  • 4 cebule
  • 3 łyżki octu
  • garść ziela angielskiego i pieprzu
  • duża szczypta cukru
  • litr wywaru po moczeniu prawdziwków
  • 5 ząbków czosnku
  • 3 kwaśne jabłka

Połowę ilości buraków w całości, bez obierania ich ze skórki, pieczemy w piekarniku aż zmiękną. Pozostałe 2.5 kilo obieramy i ścieramy na tarce na plastry, przekładamy do garnka. Dodajemy dwa obrane korzenie selera podzielone na ćwiartki oraz pięć pietruszek i sporo świeżego kopru – kwiatów – takich jak do kwaszenia ogórków. Dokładamy także 4 cebule pokrojone na ćwiartki, wcześniej upieczone w łupinach. Warzywa zalewamy taką ilością wody, by zakryła je w całości i wstawiamy na gaz. Gotujemy na bardzo małym ogniu. Kiedy wywar zawrze, wlewamy trzy łyżki octu, wsypujemy garść kulek ziela angielskiego i garść czarnego pieprzu, doprawiamy cukrem. Gotujemy dalej, aż buraki zmiękną. Kiedy tak się stanie, dodajemy upieczone w piekarniku, obrane i starte na tarce buraki. Do wywaru dodajemy także wodę pozostałą po moczeniu 10 dużych prawdziwków (około litr płynu), podgrzewamy. Wywar zdejmujemy z ognia, dodajemy 5 ząbków czosnku, skórkę z 3 kwaśnych jabłek i odstawiamy na noc. Barszcz wigilijny Magdy Gessler przecedzamy, w razie czego doprawiamy do smaku i gorący podajemy z uszkami.

Zobacz też przepis na rybę po grecku Magdy Gessler i inne sprawdzone przepisy na Święta.