Indyk to mięso cieszące się coraz większą popularnością. Należy do drobiu grzebiącego tak jak perliczki, przepiórki i kury. W Polsce hodowane są dwa typy indyka: średnio ciężki i ciężki. Samice gotowe są do uboju po 12 tygodniach i osiągają około 9 kg wagi. Indyk osiąga wysoką zawartość masy mięśniowej, dużą ilość białka i małą ilość tłuszczu. Uważa się, że jest jednym ze zdrowszych mięs w jadłospisie. Indyk z racji wysokich wartości odżywczych cieszy się również sporym zainteresowaniem dietetyków i sportowców.

 

Indyk – tradycja

Tradycja pieczenia indyka w Święto Dziękczynienia na świąteczny obiad zadomowiła się w związku z legendą o obdarowaniu indykiem przez Indian pierwszych pielgrzymów. Dla Indian była to okazja do święta plonów a dla nowo przybyłych możliwość dziękowania za pomyślne dotarcie na nową ziemię. Co roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej zjada się około 45 milionów sztuk drobiu. Wedle tradycji co roku prezydent symbolicznie ułaskawia jednego indyka. Uważa się, że pierwszym prezydentem darującym życie indykowi był Abraham Lincoln i zrobił to na prośbę swojego dziecka.

 

Indyk – właściwości

Mięso indyka jest produktem niskotłuszczowym, obfituje w aminokwasy, witaminy (szczególnie z grupy B) i minerały. W tym cynk i żelazo, które pomagają w walce z anemią. Mięso indycze szczególnie zaleca się przy schorzeniach związanych z nerkami, wątrobą, jelitami i cukrzycą. Mięso indyka jest wolne od alergenów, więc zalecane jest dzieciom i alergikom. Seniorom i dzieciom szczególnie  polecany jest indyk z powodu konsystencji łatwej do gryzienia.

 

Indyk – jak przygotować

Pieczony indyk w ramach Święta Dziękczynienia najczęściej podawany jest z sosem żurawinowym oraz dwoma rodzajami purée: ziemniaczanym i dyniowym. Dla wielu osób obowiązkowo powinny na stole znaleźć się mini-kolby kukurydzy. W Polsce nie mamy zwyczaju związanego z konkretnym serwowaniem indyka, stąd wiele różnych przepisów. Duża część z nich zawiera różnego rodzaju sosy. Najczęściej podawane są sznycle z indyka, wyglądem przypominające kotlety schabowe. Popularny wśród smakoszy jest indyk w sosie czosnkowo-śmietanowym a także pulpety z indyka w sosie pomidorowym. Inną znaną metodą przyrządzania mięsa indyka jest upieczenie w piekarniku. Pieczone podudzie z indyka w cebuli, udziec z indyka ze śliwkami lub indyk faszerowany pieczarkami to tylko niektóre z przepisów, które znajdą swoich miłośników. Częstą metodą przygotowania mięsa z indyka jest duszenie. Stosując ten sposób mięso będzie miękkie, jędrne i delikatne. Przekonacie się o tym robiąc duszone golonki z indyka.