Indyk to mięso cieszące się coraz większą popularnością. Dania z indyka są nie tylko zdrowe, ale i niskokaloryczne i po prostu smaczne. Podobnie jak w przypadku kurczaka, trzeba uważać, by delikatnego mięsa indyka nie przesuszyć. Przyrządzone w odpowiedni sposób dania z indyka będą smakować jednak zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Indyk – przepisy tradycyjne

Indyk do Europy przyfrunął, a raczej przypłynął z Ameryki w XV wieku, tuż po odkryciu tego kontynentu przez Krzysztofa Kolumba. To właśnie Kolumbowi zawdzięczamy sprowadzenie do Europy między innymi pomidorów, ziemniaków i indyków właśnie. Początkowo traktowany jako ciekawostka, w Polsce indyk zaczął być hodowany na mięso dopiero dwa wieki później. 

W Stanach Zjednoczonych do dziś obowiązuje tradycja pieczenia indyka w Święto Dziękczynienia na świąteczny obiad. Związana jest ona z legendą o obdarowaniu indykiem przez Indian pierwszych pielgrzymów. Dla Indian była to okazja do święta plonów a dla nowo przybyłych możliwość dziękowania za pomyślne dotarcie na nową ziemię. Co roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej zjada się około 45 milionów sztuk drobiu. Wedle tradycji co roku prezydent symbolicznie ułaskawia jednego indyka. Uważa się, że pierwszym prezydentem darującym życie indykowi był Abraham Lincoln i zrobił to na prośbę swojego dziecka.

Pieczony indyk to przysmak, który warto przyrządzić także w naszym kraju bez specjalnej okazji. Warto wybrać mniejszego ptaka, ponieważ mamy wtedy pewność, że mięso będzie kruche i smaczne, a co ważne, nie będzie musiało piec się przez wiele godzin. Indyka pieczonego możemy też nafaszerować. Do indyka przyda się naczynie żaroodporne. To bardzo uniwersalny sprzęt w kuchni – pozwoli nie tylko upiec w całości indyka czy kurczaka, ale i przygotować aromatyczną potrawkę.

Dania z indyka - właściwości

Indyk należy do drobiu grzebiącego tak jak perliczki, przepiórki i kury. W Polsce hodowane są dwa typy indyka: średnio ciężki i ciężki. Samice gotowe są do uboju po 12 tygodniach i osiągają około 9 kg wagi. Indyk osiąga wysoką zawartość masy mięśniowej, zawiera dużą ilość białka i małą ilość tłuszczu. Uważa się, że jest jednym ze zdrowszych mięs w jadłospisie. Indyk z racji wysokich wartości odżywczych cieszy się również sporym zainteresowaniem dietetyków i sportowców.

Mięso indyka jest produktem niskotłuszczowym, obfituje w aminokwasy, witaminy (szczególnie z grupy B) i minerały. W tym cynk i żelazo, które pomagają w walce z anemią. Mięso indycze szczególnie zaleca się przy schorzeniach związanych z nerkami, wątrobą, jelitami i cukrzycą. Mięso indyka jest wolne od alergenów, więc zalecane jest dzieciom i alergikom. Seniorom i dzieciom szczególnie  polecany jest indyk z powodu konsystencji łatwej do gryzienia. Warto także dodać, że indyk jest łatwo dostępny – znajdziemy go zarówno w marketach, jak i w sklepach mięsnych. Zwykle jego cena jest bardzo przystępna. Ile kalorii ma indyk? Najmniej kaloryczną częścią indyka jest pierś – ma około 80 kcal w 100 g. 

Indyk – przepis na zdrowie

Najchudszą częścią indyka jest pierś. Dostarcza mniej kalorii nawet niż kurczak! To właśnie dlatego w wielu jadłospisach diet znajdziemy tylko to mięso. Poza tym indyk wpływa dobrze na stan skóry i włosów. Szczególnie wątróbka z indyka może poprawić kondycję naszych włosów. Indyk ma też wzmacniać odporność.

Warto zwrócić uwagę na różnorodny smak i właściwości różnych części indyka. Pierś to jasne mięso, mało tłuszczu, a tym samym niska kaloryczność. Z kolei na indyczych udkach znajdziemy ciemne, soczyste mięso o większej kaloryczności, które odpowiednio doprawione może przywodzić na myśl nawet smak dziczyzny.

Przepis na indyka - jak przygotować tego ptaka?

Pieczony indyk w ramach Święta Dziękczynienia najczęściej podawany jest z sosem żurawinowym oraz dwoma rodzajami purée: ziemniaczanym i dyniowym. Dla wielu osób obowiązkowo powinny na stole znaleźć się mini-kolby kukurydzy. W Polsce nie mamy zwyczaju związanego z konkretnym serwowaniem indyka, stąd wiele różnych przepisów. Duża część z nich zawiera różnego rodzaju sosy. Najczęściej podawane są sznycle z indyka, wyglądem przypominające kotlety schabowe. Popularny wśród smakoszy jest indyk w sosie czosnkowo-śmietanowym a także pulpety z indyka w sosie pomidorowym. Inną znaną metodą przyrządzania mięsa indyka jest upieczenie w piekarniku. Pieczone podudzie z indyka w cebuli, udziec z indyka ze śliwkami lub indyk faszerowany pieczarkami to tylko niektóre z przepisów, które znajdą swoich miłośników. Częstą metodą przygotowania mięsa z indyka jest duszenie. Stosując ten sposób mięso będzie miękkie, jędrne i delikatne. Przekonacie się o tym robiąc duszone golonki z indyka.

Pierś z indyka – jak przygotować?

Z pewnością jednak najpopularniejszą częścią indyka jest pierś. Możemy przygotować ją na różne sposoby. Jeśli zdecydujemy się upiec ją w piekarniku, warto owinąć ją na przykład plastrami boczku, aby mięso nie było zbyt suche. Pierś indyka możemy też ugotować na parze, dzięki czemu indyk zachowa wszystkie cenne wartości odżywcze. Osoby na diecie mogą też pierś z indyka zgrillować. Podobnie jak w przypadku kurczaka, z piersi indyka możemy też przyrządzić drobiowe „schabowe”. Pierś lekko rozbijamy (uważajmy, bo mięso jest delikatne i łatwo można zrobić w nim dziury) i panierujemy w jajku oraz bułce tartej lub mące. Smażymy na złoty kolor na rozgrzanym oleju.

Pierś z indyka nada się także do gulaszy czy potrawek. Ponieważ jest większa od piersi kurzej, może się okazać, że jedna pierś wystarczy na dwie osoby. Warto pamiętać, że mięso z indyka nie powinno być zbyt długo duszone, smażone czy gotowane. Krótka obróbka termiczna sprawi, że mięso będzie bardziej soczyste i smaczniejsze.

Jak upiec udziec z indyka? – prosty przepis

Kolejną częścią indyka, którą chętnie kupujemy są udka. Udka przed pieczeniem warto zamarynować przez kilka godzin w marynacie musztardowo-miodowej. Warto dodać do niej także ulubione przyprawy. Następnie indycze udka przekładamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy przez około 3 godziny, aż skóra się zrumieni, a mięso będzie miękkie. Udka można piec także w towarzystwie warzyw, na przykład marchewki czy ziemniaków. 

Indyk – przepisy na to mięso są bardzo zróżnicowane. Wybierzcie swój ulubiony i cieszcie się pysznym i lekkim daniem. Mięso z indyka świetnie nadaje się do pieczenia czy smażenia, ale co ważne możecie też przyrządzać z niego potrawki i gulasze, a nawet wykorzystywać jako bazę do zup.