Rodzaje syropu barmańskiego

Jeszcze kilkanaście lat temu tzw. soki barmańskie należały w polskich lokalach gastronomicznych do rzadkości. Istniała ewentualnie możliwość wzbogacenia piwa odrobiną gęstego soku malinowego, ale o jakichkolwiek innych wariantach smakowych większość z nas nawet nie słyszała. Równie niespotykane było słodzenie gorących napojów czymś innym niż zwykły biały cukier.

Dzisiaj sprawa wygląda już jednak zupełnie inaczej. Syropy barmańskie zaskakują swoją różnorodnością i tęczową paletą barw, a także silną konkurencją marek obecnych na krajowym i europejskim rynku. Ich rozwój wydaje się nieodłącznie związany z rozwojem całej branży gastronomicznej i cateringowej, to zaś pociąga za sobą ciągłe rozszerzanie pakietu usług.

Syropy do drinków sprzedawane są w eleganckich szklanych butelkach o rozmaitej pojemności. Najmniejsze, zawierające ok. 350 ml płynu, powinny się idealnie sprawdzić w trakcie kameralnej imprezy rodzinnej czy towarzyskiej. Większe - nawet litrowe - butelki przeznaczone są już raczej na potrzeby pubów czy kawiarni.

Jak używać syropów barmańskich?

Syropy barmańskie wykorzystuje się przede wszystkim w drinkach i koktajlach alkoholowych. Niektóre z nich posiadają charakter standardowy i są łatwo rozpoznawalne (jak np. Blue Lagoon na bazie syropu Blue Curacao), inne zależą wyłącznie od pomysłowości samego barmana. Ta ostatnia przyczynia się zaś do powstawania nowych rodzajów syropów, z których część trafia do produkcji na skalę masową.

W warunkach domowych używanie soków barmańskich nie jest obwarowane żadnymi twardymi regułami. Przebywając w znajomym gronie, powinniśmy sobie pozwolić na odważne eksperymenty w zakresie doboru składników do drinków. Początki mogą się okazać trudne, bo właściwych proporcji trzeba się po prostu nauczyć, nierzadko metodą prób i błędów. Sama edukacja również przyniesie nam jednak sporo zabawy.
 
Większość syropów barmańskich można także stosować do poprawy smaku innych, bezalkoholowych napojów. Będą się one świetnie komponowały z aromatyczną kawą i herbatą, kremową czekoladą do picia czy gęstymi koktajlami. Nierzadko wykorzystuje się je też do deserów, m.in. gofrów czy naleśników. Akurat w tym wypadku warto jednak rozważyć zakup specjalnych sosów, przeznaczonych właśnie do słodkich przekąsek.

Przepisy z syropem barmańskim

Syrop barmański może zatem służyć jako podstawa różnych napojów i deserów - od bardzo prostych po niezwykle wymagające. Te ostatnie najlepiej zamówić u profesjonalisty, natomiast z łatwiejszym menu imprezowym możemy się mierzyć bez obaw sami.
Przykładem napoju oryginalnego, a zarazem niezbyt trudnego jest pomarańczowy drink z nutą kawy, a więc gratka zarówno dla kawoszy, jak i dla wielbicieli tropikalnego orzeźwienia. Można go serwować o każdej porze roku, dla poprawy nastroju zgromadzonych gości.

Propozycję typowo letnią stanowi natomiast napój mleczny z mrożonymi kostkami kawy, syropem barmańskim i bitą śmietaną, czyli smakowity deser na rodzinne przyjęcie. Akurat w tym przypadku wybór syropu zależy całkowicie od gustu naszego i naszych gości - nie ma sensu zabraniać sobie nutki ekstrawagancji.

Zupełnie innym pomysłem na wykorzystanie syropu barmańskiego jest dżem jeżynowy z suszoną śliwką, syropem kokosowym i kakao. Różnorodność składników przyprawia o lekki zawrót głowy, ale zdecydowanie warto się skusić.

Domowy syrop barmański

Syropy barmańskie nie są bardzo drogie, lecz pewne problemy mogą się wiązać z ich dostępnością: w dużym wyborze spotykany je głównie w hipermarketach. Mieszkając w mniejszej miejscowości, będziemy skazani na zakupy internetowe albo... przygotowanie syropu we własnym zakresie.
 
Wbrew pozorom, nie jest to trudne. wystarczy nam zwykły garnek, woda, cukier i wybrane dodatki. Gotując razem wszystkie składniki, otrzymamy dowolny syrop do drinków: brzoskwiniowy, śmietankowy, czekoladowy itp.