W polskiej kuchni przepis na sos pieprzowy został nieco zapomniany, a wiele osób korzysta wyłącznie z wersji instant. Tymczasem samodzielne przygotowanie tego dodatku do dań wcale nie jest trudne, a możliwości modyfikacji składu sprawiają, że to nie tylko sos pieprzowy do steka dla lubiących pikantne nuty. Łagodzony lub intensyfikowany smak za każdym razem zaskoczy domowników i gości.

Składniki na sos pieprzowy

Wpisując do wyszukiwarek internetowych frazę "przepis sos pieprzowy", znaleźć możemy kilka różniących się nieznacznie receptur. Aby zachować wyjątkowy smak dodatku, jakim jest sos pieprzowy, składniki wybierajmy najwyższej jakości. Każdy z nich ma znaczenie, ale szczególną uwagę zwróćmy na masło. Na sos pieprzowy prosty przepis nakazuje zastosować to o zawartości tłuszczu na poziomie przynajmniej 82%. Unikajmy natomiast mieszaniny różnych tłuszczów roślinnych i wszelkiego rodzaju miksów.
Wśród składników na sos pieprzowy przepis wymienia jeszcze: bulion, alkohol, śmietanę, musztardę oraz - oczywiście - pieprz.

Wiele osób upraszcza sobie zadanie, sięgając po bulion z kostki lub proszku albo kostkę pieczeniową. Na co dzień może okazać się to rozwiązaniem wystarczającym, jednak, chcąc uzyskać dobrej jakości sos pieprzowy do mięsa na przykład na święta, warto zadać sobie wysiłek, aby przygotować bulion samodzielnie. Klasyczne przepisy polecają ten wołowy. Często wybieranym alkoholem z kolei jest wino, ale Francuzi rekomendują także brandy, koniak lub dobrą whisky. Potrzebna będzie również śmietana: najlepiej rzadka i lejąca, ale tłusta.

Odpowiedź na pytanie, jak zrobić sos pieprzowy, w dużej mierze sprowadza się do kwestii, jaki pieprz do sosu pieprzowego wybrać. Po pierwsze, ważne, aby był on świeżo mielony lub grubo tłuczony w moździerzu. Tylko taki zachowuje intensywność aromatu. Po drugie, potrzebny będzie także zielony pieprz marynowany w occie winnym lub solance. Dzięki temu sos będzie dość pikantny. Warto eksperymentować w tym zakresie, ponieważ na rynku dostępne są różne rodzaje pieprzu, dzięki którym regulować można poziom ostrości. Dorzucenie  niewielkiej ilości syczuańskiego lub lampung, czyli bardzo bardzo pikantnych odmian, podkręci nuty smakowe. Można także je zmodyfikować, wykorzystując pieprz zielony, biały, czerwony lub kolorowy oraz ich mieszanki.

Do czego pasuje sos pieprzowy?

Nasz główny bohater często określany bywa jako sos pieprzowy do steków. Rzeczywiście, to jego podstawowe zastosowanie. W takim wydaniu sos ma konsystencję na tyle gęstą, by umożliwiać swobodne maczanie odkrawanych kawałków. Podawany jest bardzo gorący, z częstym dodatkiem cebuli. W taki sposób przygotowana może zostać również cielęcina w słodkim sosie pieprzowym. Ten dodatek sprawdza się jednak nie tylko w zestawie z mięsem smażonym. Jest doskonały do duszenia oraz pieczenia.

Bardzo smaczny jest także sos pieprzowy na zimno. Sprawdza się w przypadku mięsnych lub warzywnych przekąsek, a nawet ryb - łososia lub pstrąga - i owoców morza. Doskonale podkręca smak hamburgerów i zapiekanek.

Przepisy z sosem pieprzowym

Sos pieprzowy jest uniwersalny. Pasuje nie tylko do kotletów i steków. Podaje się go jako bazę do duszenia mięs, które - dzięki takiemu dodatkowi - zyskują nowy, niespotykany smak. Przykładem są medaliony z indyka duszone w sosie pieprzowo-śmietanowym. Sprawdza się również w przypadku pieczeni. Warte wypróbowania przepisy to łopatka marynowana w sosie z czarnym pieprzem. Niecodziennego charakteru nabierze nawet wątróbka w sosie pieprzowym z pęczakiem.

Sos pieprzowy pasuje także do tortilli, sałatek, wytrawnych tart, pizzy i różnego rodzaju zapiekanek. Można smarować nim kanapki i warzywa z grilla. Modyfikując jego ostrość poprzez zmianę proporcji i rodzaju pieprzu, można dopasować ten dodatek także do gustu osób nie przepadających za bardzo pikantnymi daniami, osób starszych oraz dzieci.