Według statystyk obecnie 925 milionów mieszkańców naszego globu cierpi z powodu niedożywienia. A to oznacza, że jedna na siedem osób nie ma wystarczającej ilości jedzenia, która pozwoliłaby jej na prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia.

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, kiedy wytwarzane są ogromne ilości jedzenia, problem głodu nie powinien już istnieć. Jest to jednak wciąż aktualny problem, który wynika z wielu czynników. Główne  powody głodu to katastrofy naturalne, konflikty zbrojne, bieda i ubóstwo, nierozwinięte rolnictwo oraz niszczenie środowiska naturalnego.

Wydarzenia takie jak Światowy Dzień Żywności mają nam uświadomić, że choć pozornie wydaje się, że żywności na świecie jest pod dostatkiem, wciąż są kraje, gdzie miliony ludzi cierpią z powodu głodu. Celem obchodów jest pogłębianie świadomości społeczeństwa o światowych problemach żywnościowych i budowanie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem.

Warto przynajmniej tego dnia zwrócić uwagę na wyrzucane jedzenie, którego nie jesteśmy w stanie zjeść. Według Federacji Polskich Banków Żywności, co trzeci Polak przyznaje się do marnowania żywności. Najważniejszymi przyczynami marnowania jedzenia przez konsumentów jest brak wiedzy o sposobach przechowywania żywności, przedłużania jej trwałości oraz brak pomysłów na umiejętne jej wykorzystanie na różne sposoby. Oczywiście problemem jest to, że kupujemy zbyt więcej produktów niż jesteśmy w stanie zjeść. Cały czas w społeczeństwie jest zbyt mała świadomość tego, jak ważne są przemyślane zakupy i nie wyrzucanie jedzenia.

Na stronie niemarnuje.pl można znaleźć 5 rad, jak nie marnować jedzenia:

- Planuj zakupy

- Odpowiednio przechowuj żywność

- Dowiedz się, co możesz zrobić z niedojedzonych produktów

- Dziel się żywnością

- Pytaj, czytaj, dowiaduj się.

Jeśli chodzi o Polskę, pierwsze miejsce wśród marnowanych produktów zajmuje chleb, następnie ziemniaki, wędliny, warzywa i owoce. W skali globalnej to właśnie owoce i warzywa wyrzucane są najczęściej. Wg raportu Komisji Europejskiej z 2010 roku, Polska zajmuje piąte miejsce w rankingu państw, w których marnuje się najwięcej żywności, zaraz po Wielkiej Brytanii, Niemcach, Francji i Holandii.

Federacja Polskich Banków Żywności postanowiła oddać głos najbardziej poszkodowanym, czyli owocom i warzywom, a w zawiązku z tym 17 października w 16 miastach Polski odbędą się Strajki Żywności. Podczas nich wolontariusze przebrani za warzywa i owoce będą  manifestować swój sprzeciw wobec marnowania żywności.

Wypatruj owoców i warzyw na ulicach swojego miasta!