Czym jest styl angielski?

To technika dekorowania wypieków, w której stosuje się masy marcepanowe i lukry plastyczne. Ten styl dekorowania pochodzi z Wysp Brytyjskich i stąd wzięła się jego nazwa. Rzeczywiście Anglicy są mistrzami ozdabiania i tworzenia wyjątkowych tortów.

W Polsce torty kojarzą się z bardzo skomplikowanymi wypiekami dla wtajemniczonych, gdzie poszczególne etapy przygotowania wymagają doświadczenia i precyzji. Biszkopt, poncz do nasączenia, krem do przełożenia, a potem jeszcze dekoracja w stylu angielskim. Czytając taki opis tylko nieliczni podejmą wyzwanie. A szkoda, bo styl angielski to po prostu dekorowanie każdego rodzaju wypieku. To wcale nie musi być biszkoptowy tort piętrowy, przekładany masą. Równie dobrze można ozdobić zwykłe ciasto marchewkowe, piernik lub sernik. Dzięki dekoracji codzienne, zwykłe wypieki zyskują nowy wymiar: można nadać im elegancki, szykowny wygląd, by podkreślić wyjątkową uroczystość lub wykonać zabawne elementy i podarować dowcipny słodki upominek komuś bliskiemu. Można stworzyć bajkową dekorację na urodziny dziecka – wiele zależy od naszej pomysłowości, w nieznacznym stopniu od indywidualnych talentów plastycznych - jednak podstawy stylu angielskiego może opanować każdy.

Zobacz:    Jak udekorować tort? - instrukcja krok po kroku

Skomplikowanym tortom mówimy „NIE”!

Moje początki były trudne… podeszłam do tematu bardzo ambitnie. Tradycyjny, trzywarstwowy tort biszkoptowy, przełożony owocami, kremem, z dekoracją z lukru plastycznego w skomplikowane wzory. Nikogo nie zdziwi, gdy powiem, że w kuchni spędziłam cały dzień! Przy tym „pierwszym razie” zdecydowałam się kupić gotowy lukier plastyczny w dwóch odcieniach. Bałam się przygotować masę sama. Udało się i mimo, że efekt końcowy mnie usatysfakcjonował – napracowałam się tak, że odpuściłam sobie kolejne próby na kilka miesięcy.

Przy następnym podejściu ułatwiłam sobie nieco zadanie – zamiast skupić się na torcie, całą uwagę poświęciłam dekoracji. Upiekłam tradycyjne, wymagające niewiele wysiłku ciasto marchewkowe. Można przełożyć je masą, ale nie jest to konieczne. Z gotowych lukrów wykonałam prześliczną, dziewczęcą dekorację.

Zachęcona sukcesem postanowiłam „zaliczyć” kolejny poziom wtajemniczenia: samodzielne przygotowanie masy do obłożenia tortu! Zdecydowałam się na popularną w Stanach Zjednoczonych masę z pianek marshmallows. Okazja nadarzyła się szybko – pierwsze urodziny Synka, fana pszczółek.

Kreatywność wyznacza granice

A te granice – zdaje się – że nie istnieją! Dekoracje w stylu angielskim pozwalają na stworzenie dowolnego motywu. Kilka tygodni temu wymyśliłam ciekawy sposób ozdobienia i podania świątecznego piernika. Chciałam by wyglądał jak wieniec z liści ostrokrzewu, który jest symbolem Bożego Narodzenia. Ciasto upiekłam w okrągłej formie na babkę, z dziurą w środku, by kształtem przypominało właśnie wieniec. Gotowy piernik obłożyłam białym lukrem plastycznym, następnie część lukru zabarwiłam na zielono, rozwałkowałam i wycinałam świąteczną foremką w kształcie liścia ostrokrzewu. Tak uzyskane „liście” układałam na białej warstwie lukru. Dołożyłam jeszcze świeże żurawiny, jako owoce ostrokrzewu. Ten projekt wyszedł wyjątkowo efektownie!

Skąd czerpać inspiracje?

W sieci można znaleźć wiele blogów i stron, tworzonych przez amatorów, których pasją jest dekorowanie w stylu angielskim. W księgarniach internetowych znajdziemy także poradniki, głównie w języku angielskim. Coraz częściej na stronach sklepów z gadżetami i akcesoriami kulinarnymi znajdziemy także ciekawe linki, gdzie pokazane jest tworzenie dekoracji krok po kroku. Sporo materiałów zamieszczają także producenci gotowych mas plastycznych, barwników spożywczych i innych produktów z branży cukierniczej, często wydają własne poradniki pieczenia i dekorowania, są to mi. in. właściciele marek takich jak Wilton czy Squires kitchen. Kiedy brakuje nam własnych pomysłów – warto zainspirować się czyjąś pracą, po kilku próbach łatwiej będzie wymyślać własne motywy.

Dekoracje z lukru plastycznego można wykorzystać do pomysłowego ozdobienia zwykłych babeczek z bitą śmietaną. Dobrym pomysłem jest zakup oryginalnych form do pieczenia ciast – różnorodność kształtów oszałamia! Gitara, samochód rajdowy, piłka nożna, bałwanek, dynia, pałac księżniczki… Ciasta o wymyślnych kształtach nieco trudniej ozdobić, jednak efekt końcowy jest niesamowity! A radość jubilata, obdarowanego takim tortem – nagradza wszelkie podjęte trudy. Przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia warto pomyśleć o niebanalnych wypiekach i kreatywnym dekorowaniu. Przede wszystkim trzeba pokonać opory i strach przed niepowodzeniem, uwierzyć, że się uda, efekty są warte tej porcji czasu i pracy! Powodzenia!

Przepisy na masę z lukru plastycznego, masę z pianek marshmallows, kilka pomysłów na najprostsze dekoracje w stylu angielskim, prezentuję na swoim blogu, w zakładce torty-styl angielski.

Małgorzata Głowacka, autorka artykułu, od sierpnia 2010 roku prowadzi blog kulinarny Desprate Housewife, gdzie oprócz domowych, prostych, ale niebanalnych przepisów, znajdziemy także szereg zabawnych historii o szeroko rozumianej tematyce kobiecej. Zajrzyj tam jeśli nie lubisz aptekarskiej dokładności w przepisach, podchodzisz z dystansem do wielu spraw i liczysz na sporą dawkę humoru!