Niestety jest to już ostatnia część naszego cyklu. Na początku chciałabym bardzo podziękować wam, wszystkim czytelnikom. Mam nadzieję, że moje artykuły podobały się, może zaczepię się o nowy temat? Z poprzednich części dowiedzieliście się praktycznie wszystkich wiadomości na temat zup. Została ostatnia dawka przydatnej wiedzy. Mianowicie, czy wecie, jakie są Zupy Świata? Jeżeli nie, to zaraz postaram się wszystko opowiedzieć.

Zacznijmy od najciekawszych pozycji. Gazpacho, zupa wywodząca się z gorącej Hiszpanii, często podawana jest na zimno i nie wymaga gotowania. Po prostu kroimy warzywa i mieszamy z chlebem, octem i oliwą. Prawda, że proste? Bouillabaisse, zupa światowej sławy wywodząca się z Południowej Francji. Jest to zupa rybna, do jej przygotowania używamy różnych gatunków ryb i owoców morza, jest bardzo aromatyczna i esencjonalna. Natomiast Chińczycy mają w swojej kuchni, zupę podobną do Polskiego Rosołu. Jej smak całkowicie zmieniają egzotyczne przyprawy jak imbir, grzyby Mung czy pędy bambusa. Pamiętam zresztą, że jako dzieci zabrano nas do chińskiej restauracji i nie lada zagadką było odgadnięcie jak Chińczycy jedzą zupę pałeczkami. W sumie bardzo ciekawe pytanie, my zostaliśmy przy łyżkach. Wybierzmy się teraz na Węgry, ten kraj słynie z dużej ilości mięsa i zup takich jak gulaszowa czy paprykowa. Ma być treściwie, prawie tak samo jak u naszych sąsiadów Rosjan. Zupy muszą być mięsne i idealne na zimę. Zagadkowe jest to, że słyną również, ze smakowitej zupy migdałowej.W Korei jada się ciekawą zupę "Kimchi jjigae",jej głównym składnikiem są kiszone warzywa, jest wyjątkowo ostra i ma wiele różnych odmian. Włoska zupa Minestrone, zyskała popularność na cały świat, ale jest to po prostu zupa z sezonowych warzyw, podawana z różnymi dodatkami, takimi jak ryż, grzanki i drobny makaron. 

U naszych Czeskich sąsiadów, bardzo popularne są takie zupy jak czosnkowa czy cebulowa. Tak jak w Polsce bardzo lubią podawać zupy w wydrążonym bochenku chleba, w ich wypadku zamiast żuru, jest to zupa podobna do gulaszu. W Anglii, znana jest zupa z ogonów wołowych, ma konsystencję zbliżoną do sosu, czyli tzn. oxtail soup.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam wam pochodzenie zup, które tak naprawdę są nam w większości znane. Polska, była krajem bardzo różnorodnym, z bogatą historią i jak wiemy mieszaniną kultur, poprzez ciągłe zmiany geograficzne. Z tego powodu, wsiąkały do nas tradycje z innych krajów i mieszały się w codzienności. 

Katarzyna Kania

Camomille Flavor