Kluski leniwe to danie, które większość osób pamięta z pysznych obiadów u babci. Ta potrawa jest bardzo prosta, szybka i sprawi, że wrócą wspomnienia sprzed lat. Można ją przygotować w wersji słodkiej lub wytrawnej, w zależności od waszych upodobań. Żeby kluski wyszły doskonale miękkie i puszyste – musicie zastosować trik z babcinego przepiśnika.

Patent na najlepsze kluski leniwe

Kluski leniwe wyjdą wyjątkowo miękkie i  będą rozpływać się w ustach, jeśli wykorzystacie 2 proste zasady. Jedna z nich polega na tym, żeby ciasto na leniwe zagniatać szybko. Druga z kolei mówi, że nie powinno być to robione zbyt mocno. Wtedy potrawa wyjdzie też idealnie puszysta.

Pamiętajcie również, żeby po wypłynięciu klusek na powierzchnię gotować je co najwyżej 1-2 minuty, a następnie szybko wyjąć łyżką cedzakową.

Częsty błąd podczas robienia klusek leniwych

Tradycyjne kluski leniwe przyrządza się z twarogu, jajka, masła i obowiązkowo mąki. Okazuje się jednak, że dodając ten ostatni składnik, trzeba być bardzo uważnym. Wynika to z tego, że łatwo można z nim przesadzić.

Nawet jeśli po wyrobieniu ciasto wydaje się lepkienie dodawajcie do niego mąki, ponieważ wtedy kluski leniwe wyjdą twarde i niesmaczne. Używajcie dokładnie tyle mąki, ile jest podane w przepisie i pamiętajcie, że nie można dodać jej za dużo.