Kilka dni temu do moich rąk trafiła ksiażka kucharska Dr Chantala Tse pt. "Kuchnia antyrakowa". W ksiażce znajduję się 237 przepisów na potrawy zapobiegające powstawaniu nowotworów.

W pierwszej części książki autorka opisuje zapobieganie zachorowaniu na raka poprzez właściwe zwyczaje żywieniowe oraz nowotwory występujące w krajach zachodnich oraz azjatyckich. Przedstawia nam również czynniki zwiększające jak i zmniejszające  ryzyko zachorowań na raka.

W części głównej książki znajdują się przepisy podzielone na kilka działów: przystawki, sałatki, zupy, quiches i tarty, dania mięsne, ryby, warzywa i desery. Do każdego przepisu dołączona jest lista składników przeciwrakowych, które zapobiegają jego powstawanie.

W ostatniej części książki znajdziemy dział poświęcony produktom żywnościowym. Dowiemy się w nim m.in. jakie wyróżniamy oleje, co to są cukry, jak dzielimy warzywa i owoce.

Uważam że, książka skierowana jest do osób, które chciałyby zaczerpnąć  wiedzę jak zapobiegać powstawaniu nowotwórów, poznać dość ciekawe przepisy ze składnikami przeciewrakowymi. Jest w książce pewna grupa  niedostępnych u nas produktów lecz zamieniając je naszymi polskimi składnikami możemy stworzyć pyszne dania. Sam znalazłem w książce kilka ciekawych przepisów, którę pragnę wypróbować.

Recenzja książki