Domowe przetwory są zdrowe, nie zawierają szkodliwych konserwantów i mogą być złożone z takich składników jakie nam najlepiej smakują. Odrobina czasu i pracy pozwala cieszyć się smakiem owoców i warzyw przez cały rok.

 

Owoce do przetworów muszą być rzeczywiście dojrzałe, lecz nie przejrzałe, zbyt miękkie lub uszkodzone.  Zachowanie czystości jest podstawowym warunkiem robienia przetworów domowych. To dotyczy nie tylko owoców i warzyw, lecz wszystkich narzędzi.

Owoce należy myć (czasami namoczyć) tak długo aż woda będzie zupełnie czysta. Obranego i posiekanego surowca pozbawionego pestek nie należy już myć, bo utraciłyby swój wartościowy sok. Letnia woda łatwiej usuwa zanieczyszczenia niż zimna.

 

Do robienia przetworów stosujemy naczynia, które można odpowiednio czyścić, w razie konieczności wygotować. Zapomnijmy o tradycyjnych drewnianych łyżkach, w które głęboko wnika bród i są trudne do umycia. Dla pełnego sukcesu stosujmy naczynia ze stali nierdzewnej.

Sterylizacja

 

Słoiki wygotowujemy w następujący sposób: wszystkie słoiki wstawiamy do zlewu wyczyszczonego uprzednio środkiem dezynfekującym. Do każdego z nich nalewamy parę kropli płynu do zmywania naczyń, następnie zalewamy je wrzątkiem, szorujemy szczotką, po czym każdy z osobna zalewamy wrzątkiem aż piana całkowicie zniknie. Po opłukaniu należy stawiamy otworem do dołu na tacy by obciekły. Nie należy ich wycierać!

 

Za jednym razem warto przetwarzać tylko kilka kilogramów owoców, wtedy praca będzie łatwiejsza i szybsza. Najmniej przyjemną czynnością podczas robienia słodkich przetworów, jednak niezbędną, jest zbieranie piany podczas gotowania.

Do słoika o pojemności 850 ml (sprzedawany jako litrowy) zmieści się około 45 dkg owoców i 3,5 dl płynu.

Pasteryzacja

 

Na w pół zakręcone słoiki włożyć do dużego garnka, tak by się nie stykały. Można owinąć je ręcznikiem by nie obijały się o siebie. Zalać słoiki wodą, tak by nie dotykała zakrętek. Gotować około 30 minut.

 

 

Maj – czerwiec

 

W tym okresie zrobimy na przykład: sok z bzu, dżem z agrestu, rabarbaru, truskawek. Soki malinowe z różnymi dodatkami i owocowe likiery.

Lipiec – sierpień

 

W tym okresie warto wypróbować: dżem z wiśni, sok porzeczkowy, dżem morelowy, melona w occie, powidła z dyni, marynowane patisony, ogórki konserwowe oraz dżem z marchewki z pomarańczą.

Wrzesień – październik

 

Jesienią możemy zrobić: powidła z gruszek, dżem pomidorowy, ketchup własnej roboty, marynowaną paprykę, śliwki w occie, jabłka do szarlotki.

Robienie przetworów może być dobrym i pożytecznym zajęciem podczas długich zimowych wieczorów.

Listopad – grudzień

 

Kompot z pigwy, dżem z pomarańczy, powidła z mandarynek, powidła z owoców dzikiej róży.Zobacz galerię przetwory na zimę.