Najpopularniejsze przetwory na zimę z warzyw to bez wątpienia przetwory z ogórków. Jednak pomysłów na to, jak zapełnić spiżarkę jest wiele. Nie ma w zasadzie warzywa, którego nie dałoby się zamknąć w słoiku! Warto więc eksperymentować, kiedy stragany uginają się od nadmiaru produktów. Szczególnie, że wtedy są tanie, pełne smaku, a zamykając je w słoikach, wiemy co jemy.

Marynowana papryka, cukinia na sposób żydowski, buraki do sałatki czy siekany szczaw do zupy to tylko kilka z naszych propozycji. W naszej galerii zobaczycie też kilka pomysłów na ogórki i pomidory, chyba najpopularniejsze w naszym kraju warzywa, z których robi się przetwory. Polecamy zamknąć w słoiku różne rodzaje warzyw, w końcu zimą, kiedy brakuje nam świeżych owoców i warzyw, takie przetwory są nie tylko smacznym dodatkiem, ale i pysznym wspomnieniem lata.

Na zimę warto zawekować też sosy na bazie warzyw - domowe ketchupy, passaty z pomidorów czy ajwar - gęsty sos do mięs z papryki i bakłażana. Zawekowane pomidory sprawdzą się jako baza do sosu do dań z makaronem, kiedy nie mamy czasu przygotować obiadu, pomogą też zmienić niedzielny rosół w pyszną domową pomidorówkę. 

Nie zapomnijmy też o sałatkach! Sałatka z papryki i ogórków czy sałatka szwedzka to idealny dodatek do obiadu lub na kanapki, kiedy zimą brakuje świeżych warzyw. To kolejny argument, dlaczego warto co roku zrobić kilka ulubionych przetworów na zimę, by zamknąć smaki lata w słoiku!

 

A jeśli wciąż Wam mało pomysłów, jak zamknąć warzywa w słoikach, zobaczcie przepisy na:

przetwory z cukinii

ogórki kiszone

przetwory z ogórków

ogórki w musztardzie

pomidory na zimę

przetwory z pomidorów

suszone pomidory

grzyby marynowane