Obiad nie zawsze musi być wytrawny. Każdy czasem potrzebuje dawki cukru. A żeby mieć jak najmniejsze wyrzuty sumienia, najlepiej przgotować takie danie szybko.

Musy czekoladowe zaprawione kakaem to raczej musy kakaowe, a nie czekoladowe- też smaczne, ale to nie to. Prawdziwy mus powinien być puszysty i gęsty. Nie może mieć konsystencji gorącej czekolady czy ptasiego mleczka. Łyżeczka musi wchodzić w pucharek swobodnie, ale mus musi się jej trzymać. Powinien być smaczny zarówno na zimno jak i na ciepło. Powinien też być daniem szybkim do przygotowania. Długo szukałam właśnie takiego, który oprócz idealnego smaku, da się przygotować z niewielkiej ilości, tanich produktów, oraz można go podać od razu bez zbędnego schładzania. 

Baza składników na taki szybkie danie zawiera:

*Czekoladę (roztopioną w kompieli wodnej)

*Jajka (osobno ubite żółtka i białka)

*Masło (dodane do czekolady)

Bardziej ekstrawagancka wersja musu urozmaicona jest o alkohol taki jak szampan, martini czy rum.

Jeśli chcesz poszaleć ze smakami na pewno przydadzą Ci się jako dodatki:

*Sok z cytrusów (pomarańczy, grejpfrutów, cytryny)

*Ostre przyprawy (pieprz, chili)

*Orzechy (pistacje, orzechy nerkowca czy włoskie)

Idealnie jest podać mus z odrobiną bitej śmietany i wisienką na jej szczycie.

Zobacz przepis na mus w wersji pijanej (z szampanem) jeśli jednak chcesz, by była to wersja pomarańczowa, zamiast alkoholu dodaj świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy. Jeśli masz ochotę na pistacjową wersję zmiel dokładnie orzechy i wymieszaj z czekoladą. Szybkie i proste danie. Nie tylko na deser;)

Zobacz też inne przepisy na szybki obiad!