Co na domowy obiad?

Domowy obiad to świetna okazja dla całej rodziny na spędzenie kilku wspólnych chwil w dobrej atmosferze. Jest to jednak zarazem spore wyzwanie kulinarne. Co warto przygotować, aby smakowało wszystkim domownikom, nie rujnując przy okazji naszego portfela?

Tego rodzaju problemy stają się udziałem zwłaszcza młodych, niedoświadczonych rodziców. Ci starsi zdążyli się już przez lata nauczyć, co lubią członkowie ich rodzin, potrafią także prawidłowo oszacować koszt przygotowywanych dań.

Świeżo upieczonym rodzicom czy małżonkom przydałaby się natomiast garść kulinarnych inspiracji. Dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających daleko od własnych rodziców, a zatem pozbawionych możliwości uzyskania wsparcia seniorów.

Ciekawe żywieniowe propozycje należą się zresztą także i tym nieco bardziej dojrzałym paniom czy panom domu. Gotując przez dłuższy czas te same dania, popada się przecież w końcu w szkodliwą rutynę, od której ocalić nas mogą tylko świeże, wyjątkowo smakowite propozycje.

Pyszny domowy obiad

W polskiej tradycji każdy dobry obiad zaczyna się od zupy. Co prawda w dzisiejszych realiach coraz więcej rodzin odchodzi stopniowo od tego zwyczaju (zadowalając się w dniu powszednim wyłącznie daniem głównym), jednak w okresach wolnych od pracy zupy nadal goszczą na naszych stołach. Dobrze zatem zastanowić się zawczasu, jakie ich rodzaje najbardziej by nam odpowiadały.
Czasami warto brać pod uwagę rozwiązania najprostsze: pomidorową z makaronem albo ryżem, ogórkową z ziemniakami czy barszcz czerwony. Owe "standardowe" rozwiązania spodobają się przede wszystkim dzieciom, które nie zawsze patrzą przychylnym okiem na rodzicielskie eksperymentowanie w kuchni.

Kiedy jednak przyjdzie nam ochota na coś odrobinę innego, warto na przykład ugotować rosół z kaczki zamiast z kury. Zmiana niby niewielka, ale wstaniemy od stołu z poczuciem kulinarnej nowości.

Interesującym pomysłem na pierwsze danie będą także wszelkiego rodzaju zupy-kremy. Najbardziej klasyczny krem z pieczarek smakuje wyśmienicie z grzankami bądź groszkiem ptysiowym. Te same dodatki można wykorzystać także w połączeniu z kremową zupą z dyni, kukurydzy albo brokuła. Tak przyrządzone danie przypadnie do gustu i małym, i dużym domownikom.   

Sprawdzony domowy obiad

Trudno byłoby się nie zgodzić z tym, że na ogół w trakcie domowego obiadu rodzina wyczekuje głównie drugiego dania, do którego zupa stanowi jedynie wstęp. Tym bardziej warto się więc zastanowić, jaka potrawa potrafiłaby wszystkich zaskoczyć.

Domowy obiad - zwłaszcza ten codzienny, jadany w ciągu tygodnia - powinien nas kosztować jak najmniej pracy i pieniędzy, natomiast smakować jak najlepiej. Sztuka polega na tym, aby znane i lubiane składniki zaserwować w nowej, nieoczekiwanej  formie. Im mniej czasu spędzimy przy tym w kuchni, tym lepiej.

Świetny przykład takiego nieoczywistego dania sporządzonego z łatwo dostępnych produktów stanowią pulpeciki z nadzieniem szpinakowym w sosie koperkowym. Czas ich przygotowania wynosi ok. 40 minut. Powinna sobie z nimi poradzić nawet osoba bez szczególnej kuchennej wprawy, zaś smak świeżego szpinaku z serkiem topionym i cebulką skutecznie uatrakcyjni rodzinne popołudnie.

Inna propozycja oryginalnego i pysznego dania bez mięsa to kotlety ziemniaczane nadziewane pieczarkami i serem. Przygotowuje się je w ciągu 35 minut, cały proces przebiega bezstresowo, zaś gotowe porcje zaspokajają nawet największy głód. Panierowane kotlety ziemniaczane najlepiej smakują z gęstym sosem pieczarkowym.

Amatorzy dań mięsnych powinni się z kolei skusić na pikantne kotleciki drobiowo-paprykowe. Ich smażenie trwa zaledwie parę chwil, dzięki czemu danie to można polecić osobie zmuszonej przygotować coś do jedzenia na szybko. Dobrze doprawione, kotleciki na pewno posmakują miłośnikom kulinarnych nowinek.