Zanim zdradzimy przepis na mojito, kilka słów na temat jednego z najbardziej rozpoznawalnych drinków. Wiele osób zastanawia się, jak się czyta mojito. Ponieważ wyraz ten pochodzi z hiszpańskiego, nazwę tego drinka należy wymawiać jako „mohito”.

Ten koktajl pochodzi z Kuby, ojczyzny białego rumu, który jest głównym składnikiem mojito. Ten drink idealnie sprawdza się latem, ponieważ jest słodko-kwaśny z wyraźną miętową nutą. Orzeźwia więc i odświeża, idealnie chłodzi i przywodzi na myśl wakacje na dalekiej Kubie!

 

Przepis na mojito z syropem - klasyczne

Oryginalnie drink powstaje ze zmieszania 40 ml białego rumu, 20 ml syropu cukrowego, limonki, mięty, wody gazowanej i dużej ilości kruszonego lodu. Czym jest syrop cukrowy, zapytacie. Jest to składnik pojawiający się w wielu recepturach na drinki, jeden z podstawowych produktów na wyposażeniu barmanów. Przepis na mojito oczywiście będzie bliższy oryginałowi, jeśli takiego syropu użyjemy. Syrop cukrowy, znany także w cukiernictwie to nic innego jak cukier i woda w proporcji 1:1 ugotowane w garnuszku. Warto więc pokusić się o jego przygotowanie, jeśli drink mojito należy do naszych ulubionych. Warto też dodać do szklanki odrobinę brązowego cukru, który jest swoistą kropką nad i.

Chcesz przygotować go samodzielnie? Zobacz przepis na mojito drink naszej użytkowniczki.

 

Przepis na mojito bez alkoholu

Choć polecamy oryginalne mojito, dla osób, które nie mogą spożywać alkoholu, mamy także ten drink w wersji bez alkoholu. Wiadomo, że nie jest to to samo, ale takie napoje bez procentów przydadzą się dla osób, które chciałyby poczuć trochę wakacyjnej aury. W tym przypadku przygotowujemy przepis na mojito ze spritem, a nie wykorzystujemy rumu. Z racji tego, że ten napój jest dość słodki, zmniejszamy ilość syropu cukrowego, możemy też dodać więcej limonki i liści mięty. Dokładną instrukcję przygotowania znajdziesz w przepisie na mojito bezalkoholowe. Polecamy też wzbogacić klasyczną wersję o świeże owoce – mojito truskawkowe to orzeźwiający napój na bazie znanego drinka.  

 

Przepis na mojito z wódką

Jeśli nie macie akurat pod ręką białego rumu – obowiązkowego składnika mojito, nic straconego! Możecie przygotować je także wykorzystując inny alkohol – wódkę. Choć wiadomo, że aromat rumu ma ogromny wpływ na finalny efekt. W tym przypadku miarkę rumu zastępujemy taką samą ilością wódki. Polecamy jednak zakupić oryginalny składnik i wykorzystać klasyczny przepis na mojito. Wtedy smakuje wyśmienicie!