Kluski ziemniaczane to zawsze dobry pomysł. Z połączenia mąki i ziemniaków możecie zrobić naprawdę sporo rodzajów tego dania. Wśród nich są choćby kluski śląskie, kieleckie goły, szpecle, kopytka, kluski kładzione, kluski szare (czarne), kudłacze, kluski lane, pyzy, leniwe czy góralskie hałuski. Każdy region ma swoje kluski i podróżując po Polsce możecie się o tym przekonać. Mieszkańcy Mazowsza mają przecieraki. 

Co to są przecieraki?

Przecieraki to nic innego jak kluski ziemniaczane z tartych, surowych ziemniaków ze sporą domieszką mąki. Ponieważ mąki jest sporo, możecie wykorzystać najłatwiej dostępne i uniwersalne ziemniaki typu B. Przecieraki z uwagi na fakt, że wykorzystuje się do nich surowe ziemniaki, nazywa się również żelaziakami lub kluskami szarymi, ale w przeciwieństwie do nich, ziemniaków nie zostawia się na kilka godzin, by ściemniały. Ciasto robimy od razu po tym, jak starte kartofle obciekną z nadmiaru wody. Kluski przecieraki zszarzeją, ale tylko delikatnie.

Najpierw trzeba zetrzeć ziemniaki na dużych oczkach, dodać jajka i doprawić solą. Ziemniaki muszą obcieknąć na sitku z nadmiaru wody - nie musicie ich jednak dokładnie odciskać. Do ziemniaków dodaje się mąkę, wyrabia zwarte ciasto i nabiera łyżką, formując lekko zakrzywione kluski. Nie musicie ich kłaść łyżką na wodę - ciasto po uformowaniu zachowa kształt, będzie dość plastyczne.

Przepis na kluski przecieraki

Składniki:

  • 700 g ziemniaków typu B lub B/C
  • 350 g mąki pszennej
  • 2 jajka
  • sól 

Sposób przygotowania:

  1. Obierzcie ziemniaki i zetrzyjcie je na dużych oczkach tarki. Wbijcie jajka, posólcie i dokładnie wymieszajcie.
  2. Przełóżcie masę na sitko na kilka minut, by pozbyć się nadmiaru wody.
  3. Przełóżcie starte ziemniaki z jajkami do miski i wsypcie mąkę. Wyróbcie na gęstą masę. 
  4. Łyżką uformujcie kluski w podobnym rozmiarze. W międzyczasie zagotujcie osoloną wodę.
  5. Wrzucajcie kluski partiami na wrzątek i gotujcie ok. 4 minuty od momentu wypłynięcia na wierzch.

Jak podawać kluski przecieraki?

Możecie je zajadać dokładnie tak samo, jak wszystkie inne kluski ziemniaczane. Spiszą się jako dodatek do gulaszu, pieczeni, duszonego mięsa w sosie własnym, a także do różnych innych dań jednogarnkowych. Sprawdzą się też w połączeniu z boczkiem i cebulką.

Możecie je tez podawać w zupełnie jarski sposób, np. z sosem pomidorowym, śmietanowo-szpinakowym lub z sosem grzybowym z koperkiem. Przecieraki będą też smaczne na słodko, np. z masłem i cukrem, z masłem i z makiem, polane jogurtem lub śmietaną i oprószone cukrem pudrem lub z prażonymi jabłkami.