Ile gospodyń, tyle przepisów na klasyczną jarzynową. W każdym domu smakuje ona nieco inaczej i za to właśnie ją kochamy. Ta dowolność skutkuje jednak tym, że czasem ciężko nam uzyskać idealny smak i konsystencję. Wtedy warto trzymać się 1 prostej zasady, dzięki której sałatka zawsze wychodzi w punkt.

Jakie proporcje do sałatki jarzynowej?

Przepis na sałatkę jarzynową to autorska receptura każdej pani domu. Zwykle dobieramy proporcje składników do własnych upodobań metodą prób i błędów, jednak jeśli szukacie sprawdzonej receptury, zastosujcie zasadę 1:1, czyli dodawanie wszystkich składników w takiej samej objętości. Najłatwiej odmierzać to na szklanki i to właśnie do nich przesypywać pokrojone warzywa, odsączony groszek lub kukurydzę czy posiekane jajka. Taki stosunek będzie dobrą bazą do późniejszych eksperymentów ze zwiększaniem i zmniejszaniem ilości poszczególnych produktów.

Jak gotować warzywa na sałatkę jarzynową?

Zacznijmy jednak od początku, czyli od przygotowania warzyw. Zwykle po prostu wrzucamy je do garnka i gotujemy do miękkości, ale wtedy łatwo je przypadkowo rozgotować, przez co sałatka staje się jedną wielką breją. Ważne więc, aby nie trzymać ich w garnku zbyt długo. Najlepiej gotować je przez około 30 minut i zawsze pod przykryciem. Aby wszystkie jarzyny miały więcej smaku, a także bogatsze wartości odżywcze, warto gotować je w mundurkach i obrać dopiero przed krojeniem. Obierane warzywa oddają bowiem część witamin do wody, a skórka pozwala zatrzymać je w środku. Innym prostym sposobem na zachowanie pełni walorów warzyw jest gotowanie ich na parze.

Jak pokroić warzywa na sałatkę jarzynową?

Kiedy mamy już ugotowane warzywa, bierzemy się za krojenie, ale i to nie powinno być przypadkowe. Często siekamy je zbyt drobno, przez co sałatka traci swoją strukturę i zamiast przyjemnie chrupać, staje się mazistą papką. Zwykle kroimy też wszystkie składniki w dokładnie taką samą kostkę, ale nie jest to najlepszy pomysł, gdyż każdy z nich ma inną intensywność smaku. Warto więc zapamiętać, że im bardziej wyrazisty składnik, tym drobniej powinien być pokrojony. Wedle tej reguły marchew, pietruszkę czy jajko kroimy w kostkę o grubości około 1 cm, a ogórki kiszone nieco drobniej. Dzięki temu ich kwaśna nuta nie zdominuje wszystkich innych smaków. 

Ile majonezu do sałatki jarzynowej?

Gdy wszystkie składniki są już wymieszane, zostaje tylko sos. Tutaj pojawia się jednak kolejny częsty błąd, czyli dodawanie zbyt dużej ilości majonezu. Choć wszyscy lubimy ten smakowity składnik, to niestety w nadmiarze psuje on całą sałatkę, bo przyćmiewa smak wszystkich innych ingrediencji i sprawia, że danie staje się ciężkie i zapychające. Konkretna ilość zależy oczywiście od gabarytów całej sałatki, ale można przyjąć, że na każdy kilogram posiekanych składników dodajemy około 6 łyżek majonezu.

Równie ważny jak ilość, jest też odpowiedni moment dodania sosu. Należy bowiem pamiętać, że majonez dodajemy do pokrojonych składników tuż przed podaniem sałatki. Często robimy to wcześniej, aby wszystkie smaki dobrze się „przegryzły”, jednak niestety przyspiesza to psucie się potrawy, więc lepiej wstrzymać się z tym krokiem jak najdłużej.