Czy wy też, tak jak ja, czekacie na młode polskie ziemniaki? Cypryjskie już są, ale to zdecydowanie nie to samo, co pierwsze, malutkie i pełne smaku kartofelki. Zanim się pojawią, postanowiłam zrobić ze starych ziemniaków najlepsze, co mogłam - sałatkę ziemniaczaną ze sporą ilością zieleniny. U mnie w domu rodzinnym najczęściej robiło się ją z cebulą, kiszonymi ogórkami lub korniszonami i ewentualnie matiasami, a doprawiało sosem tatarskim lub majonezem i pieprzem. Najprościej, jak można było. Przy takich dodatkach sól była już zbędna. Ziemniaki do sałatki ziemniaczanej zawsze gotowaliśmy w mundurkach - takie są najsmaczniejsze. W przypadku tej sałatki dojdzie jeszcze 1 czynność, która wydobędzie z nich 101% smaku i chrupkości. 

Jak zrobić szklankową sałatkę ziemniaczaną? 

Moja wersja sałatki ziemniaczanej jest równie prosta, co klasyczna, a jednak podkręcona trikiem ze szklanką. Ziemniaki po ugotowaniu trzeba dokładnie odcedzić i wytrzeć do sucha czystą ściereczką. To ważne, by kartofle wyszły, jak trzeba. W przeciwnym razie nie osiągniecie chrupkiej, typowej dla opiekanych lub obsmażanych ziemniaków skórki. To jest cały sekret powodzenia tej sałatki. Mimo, że przeważnie do sałatek najlepsze są ziemniaki typu A, w tym przypadku sięgnijcie po uniwersalne kartofle typu B, B/C lub C - najlepsze do pieczenia.

Osuszone dokładnie ziemniaki skropcie olejem lub oliwą, wymieszajcie, by tłuszcz pokrył dokładnie ziemniaki i rozłóżcie na blaszce. Rozgniećcie je szklanką lub dnem szklanej butelki. Powstaną w ten sposób płaskie „placki”. Pieczone ziemniaki zyskają chrupkość i złocisty kolor. Wystarczy wmieszać je z resztą składników i doprawić solą.

Najważniejsza jest kolejność

Sałatka z gniecionych ziemniaków wyróżnia się swoją chrupkością. Dodane na końcu ziemniaki nie nasiąkną wodą. Dlatego najpierw je upieczcie, a całą sałatkę ziemniaczaną szykujcie i składajcie już po ich upieczeniu. Dzięki temu reszta składników nie będzie „stać” w wodzie, tracić smaku i mięknąć, czekając na resztę dodatków. Ziemniaki, nawet już po wymieszaniu z jogurtem i serkiem skyr, pozostaną chrupiące. Kwaskowaty naturalny skyr znajdziecie w większości osiedlowych i większych marketów. 

Sól ze względu na ogórki dodajcie jako ostatnią, tuż przed podaniem. Wtedy składniki puszczą znacznie mniej wody. Pomoże też wykrojenie z ogórka gniazd nasiennych. To one w głównej mierze puszczają wodę. 

Sałatka z gniecionych ziemniaków - przepis

Składniki:

  • 700 g ziemniaków + 1 łyżka oliwy lub oleju do pieczenia
  • 200 g jogurtu greckiego
  • 250 g naturalnego skyru
  • 3/4 zielonego ogórka wężowego
  • 1 czerwona cebula
  • 1 pęczek szczypiorku
  • 1 pęczek koperku
  • sól, pieprz i czosnek granulowany do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Wyszorujcie ziemniaki i pokrójcie je w ćwiartki lub w połówki, jeśli są mniejsze. Ugotujcie na miękko w osolonej wodzie, w mundurkach.
  2. Odcedźcie ziemniaki, wytrzyjcie je do sucha czystą ściereczką i wymieszajcie z oliwą. Przełóżcie na blaszkę i rozgniećcie za pomocą spodu szklanki. 
  3. Pieczcie przez ok. 20 minut, aż zmienią kolor na złoty, a skórka będzie chrupiąca. 
  4. Umyjcie i posiekajcie ogórek w drobną kostkę, cebulę również. Przesiekajcie drobno zieleninę i połączcie wszystko w misce. 
  5. Dodajcie skyr i jogurt, doprawcie pieprzem i czosnkiem granulowanym. 
  6. Dodajcie ziemniaki, doprawcie solą do smaku i wymieszajcie. 

Sałatkę ziemniaczaną podawajcie jako osobne danie lub dodatek, np. do jajek sadzonych, kotletów drobiowych i ryb. Będzie pasować również na grilla.