Właściwości i dobroczynne działanie ziół znane są od dawna. Odpowiednio dobrane, te cenne rośliny potrafią dodać sił i witalności, odmłodzić ciało i ducha czy złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Tak jak ten napar – wypity rano sprawi, że zmęczenie nie będzie miało u was szans przez cały dzień.  Z czego ta cudowna ziołowa mikstura? Jak ją przyrządzić? Podpowiadamy. 

Właściwości ziół i przypraw – które dodają sił i witalności? 

Wśród roślin stosowanych powszechnie w naszych kuchniach, szczególne miejsce zajmują przyprawy do zup: liść laurowy, ziele angielskie, lubczyk. Jednak właściwości lubczyku, bo o nim mowa w tytule tego artykułu, są o wiele bardziej uniwersalne niż dodawanie smaku i aromatu potrawom. Te ciemnozielone liście podobne do liści selera spożywane w postaci naparu wspierają organizm na wielu polach. Dlatego jeśli brakuje wam sił do wykonywania codziennych obowiązków, gnębią was chrypka czy wzdęcia – nie wahajcie się sięgnąć na półkę z suszonym lub świeżym lubczykiem. Zdziała mnóstwo dobrego. 

Jak działa napar z lubczyku?

Najbardziej skuteczną formą korzystania z cennych właściwości rośliny jest przygotowywanie z lubczyku aromatycznego naparu. Jak działa taki napar? Rozluźnia jelita, usuwa wzdęcia, działa przeciwzapalnie i wspaniale pobudza, dodając nam wigoru do pracy fizycznej i umysłowej. Wystarczy wypić szklankę naparu co rano, a żadna kawa nie będzie potrzebna „na rozruch”. 

Przygotowanie wywaru lubczykowego

Jak zrobić napar z lubczyku? To banalnie proste, szczególnie dla miłośników herbaty liściastej lub tych z was, którzy lubią sobie parzyć wszelakie ziółka. Potrzebujecie:

  • 1 łyżkę suszonych liści lubczyku
  • 1 szklankę wrzącej wody

Zalewamy łyżkę liści szklanką wrzątku, parzymy (pod przykryciem) 15 minut, przecedzamy, pijemy (najlepiej rano).