Domowy rosół to król polskich zup. W wielu domach waza z rosołem pojawia się obowiązkowo w każdą niedzielę, ale i na specjalne okazje. Rosół stanowi też część menu na wesela, komunie czy chrzty. Gotowanie rosołu wydaje się proste, ale w samym przepisie i w garnku jest sporo „smaczków”. Każda gospodyni zna i ma przynajmniej 1 dodatek do rosołu i pomysł na jego doprawienie. Lista dodatków do rosołu wołowego czy drobiowego wcale nie ogranicza się do opalonej cebuli, lubczyku czy maggi. Włoskie panie domu również mają swój patent. 

Co robi skórka z parmezanu w rosole?

Parmezan ma dość grubą, twardą i mocno wysuszoną skórkę. Wiele osób uznaje ją za niejadalną i wyrzuca, podczas gdy da się ją wykorzystać jako przyprawę. Skórkę warto zachowywać i zbierać. Doskonale przechowuje się w zamrażarce, nawet przez ponad pół roku. Warto pokroić ją na mniejsze kawałki lub zetrzeć na tarce i poporcjować. Używajcie parmezanu dobrej jakości. Nie trzeba go wiele, by nadać charakteru wielu daniom - to wydatek na dłuższy czas. Skórkę z kolejnych kawałków zbierajcie i przechowujcie w szczelnym pojemniku na żywność. 

Parmezan, w tym również jego skórka, zawiera mnóstwo „piątego smaku”, tzw. umami. Pełne smaku umami są też miseczki z ramenem na bulionie wołowym lub drobiowym. To dlatego ta japońska zupa stała się w Polsce tak popularna i niektórzy lubią zastąpić nią od czasu do czasu swojski rosół drobiowy z lubczykiem. Umami przez Japończyków opisywane jest jako naturalnie mięsny, słony i lekko pikantny smak. Oprócz żółtego sera umami zawierają też m.in.:

  • grzyby (w tym pieczarki)
  • sos sojowy
  • szparagi
  • pomidory (szczególnie suszone)

Umami znajduje się też w daniach mięsnych, w tym smażonych rybach i właśnie w rosole. Skórka z parmezanu tylko dodaje mu smaku. Parmezan dodatkowo jest naturalnie dość słony, przez co trzeba będzie mniej soli przy doprawianiu rosołu pod koniec gotowania.

Jak używać skórki z parmezanu do rosołu?

Rosół najlepiej ugotować, dzieląc czas gotowania na etapy. Warzywa dochodzą w krótszym czasie niż mięso, które potrzebuje go więcej. Rozgotowane warzywa utrudnią klarowanie się rosołu. 

  • 1 etap - gotowanie mięsa

W kilku litrach zimnej, najlepiej przefiltrowanej wcześniej wody należy ugotować mięso. Robimy to do miękkości, przez ok. 2 godziny od momentu zagotowania, na średnim ogniu. 

  • 2 etap - gotowanie warzyw i dodanie skórki parmezanu

Na ok. 30 minut przed końcem gotowania się wywaru mięsnego należy podpiec warzywa w piekarniku, wraz z cebulą, przez ok. 15 minut, w najwyższej temperaturze (ok. 250 st. C). Warzywa nie powinny być spalone, a dobrze przypieczone. Wyjątkiem jest cebula, którą należy dodatkowo przypalić - zwęglić nieco dłużej w piekarniku lub opalić na palniku. Upieczone warzywa wraz ze skórką parmezanu (w 1 kawałku) dodajemy do garnka z mięsnym wywarem i gotujemy przez ok. 2 godziny pod przykrywką na małym ogniu. Na tym etapie smaki się połączą i każdy składnik odda swój smak.

  • 3 etap - dodanie zieleniny, opalonej cebuli i doprawienie 

Na ok. pół godziny przed zdjęciem rosołu z ognia dodajemy natkę i przypaloną cebulę, która pomoże wyklarować rosół. Doprawiamy też pieprzem i solą (lub sosem sojowym), jeśli trzeba. Chwilę przed podaniem robimy lane kluseczki lub gotujemy makaron. Możecie też zrobić lane kluski z parmezanu. Po dokładny przepis kliknijcie w grafikę. 

Do czego jeszcze przydaje się skórka z parmezanu?

Skórka z parmezanu wzbogaci smak nie tylko domowego rosołu, ale również bulionu warzywnego. Nadaje się też do risotto, do podkręcenia sosu mięsnego, np. do makaronu bolognese, sosu pomidorowego,  gulaszu wołowego, a także, starta, jako dodatek do panierki do kotletów schabowych i mielonych.

Skórka po parmezanie nadaje się też do zaromatyzowania oliwy. Wystarczy odlać trochę oliwy do osobnej butelki i włożyć do środka kawałeczek skórki. Dzięki temu zyskacie smakową oliwę serową. Nie kupicie takiej w żadnym sklepie.