Sposoby pasteryzowania są przekazywane w domach z pokolenia na pokolenie. Są różne sposoby pasteryzacji, poznajmy je bliżej, by wiedzieć, co zrobić, by nasza praca nie poszła na marne i źle zapasteryzowane przetwory nie zepsuły się.

Zanim przystąpimy do pasteryzacji, pamiętajmy o słoikach. Muszą  być one całe, bez żadnych wyszczerbień. Również pokrywki muszą idealnie się zakręcać, warto wiec wybrać nowe, dopiero co kupione nakrętki. Raz użyte pokrywki mogą kolejnym razem nie być tak szczelne. Podczas pasteryzacji zawartość słoika podgrzewana jest do wysokiej temperatury a na gumowe uszczelki napiera gorące powietrze. Podczas stygnięcia powstaje niewielki obszar próżni, który silnie spaja zakrętkę z uszczelką ze słoikiem. Uszczelka może wytrzymać ten proces tylko raz, dlatego o ile słoiki mogą być używane wielokrotnie, pokrywki należy zmieniać za każdym razem.

przetwory

Słoiki i pokrywki należy umyć w gorącej wodzie z płynem do naczyń. Niedomyte resztki spowodują powstanie pleśni. Warto też pamiętać o dokładnym wytarciu „szyjki” słoika przed nałożeniem na nią nakrętki.

Jednym ze sposobów pasteryzacji jest gotowanie wypełnionych przetworami słoików w gorącej wodzie. Jest to dość popularny, tradycyjny sposób pasteryzacji. Minus jednak taki, że niewielu z nas posiada 15 czy 20 litrowe garnki, a te które mamy największe i tak pomieszczą niewiele słoików na raz. Poza tym zdarzyć się mogło, ze do tych słabiej zakręconych dostawała się woda lub pod wpływem temperatury słoiki pękały w garnku.

przetwory

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wypiekanie słoików w piekarniku. Do zimnego piekarnika wstawiamy wszystkie słoiki wraz z nakrętkami, które chcemy użyć. Nastawiamy temperaturę na  około 120 stopni i wypiekamy przez 15-20 minut. Do gorących słoików przekładamy gotowe przetwory, zakręcamy i odstawiamy na ściereczkę do wystygnięcia lub jeszcze raz, dodatkowo pasteryzujemy wstawiając wypełnione słoiki do piekarnika i piekąc je w tej samej temperaturze przez kolejne 20 minut. Tak zapasteryzowane słoiki pozostawiamy do wystygnięcia w piekarniku.

Przeczytaj też:

Aromatyczne dodatki do przetworów

Słowo-klucz: pektyna

i zainspiruj się przepisami na przetwory