Znudziły wam się już klasyczne kiszonki i wydaje wam się, że przetestowaliście wszystkie połączenia czy możliwości, w tym nawet koreańskie kimchi? Na pewno nie próbowaliście jeszcze ukisić tego warzywa. Jest ono znane bardziej z zalewy octowej. Nie wszyscy jednak mogą jeść takie przetwory i wiele osób nie ma ochoty na marynowane warzywa. Ten dodatek sprawi, że każda sałatka, surówka czy przystawka na zimno nabierze wyrazistego charakteru. Doda im też żywego koloru. Kiszonkę przygotujecie niemal tak samo, jak ogórki. 

Dynia - królowa jesiennych warzyw

Mało kto o tym wie, ale z botanicznego punktu widzenia dynia (podobnie jak pomidor czy cukinia) jest owocem. W sklepach najczęściej jednak znajdziecie ją w dziale z warzywami. Dynia na grządkach pojawia się już w lipcu, a zbiory trwają aż do października. Dodatkowo łatwo się ona przechowuje i długo nie psuje, dzięki czemu często można ją zobaczyć na straganach jeszcze nawet w listopadzie.

Wiele osób robi z niej zupę dyniową, ewentualnie wykorzystuje purée dyniowe do ciast (bo pięknie podbija kolor i wilgotność wypieków), ale to nie wszystko, co można z niej przygotować. Dynia na surowo jest na tyle łagodna i słodka, że aż prosi się o przełamanie klasyczną solanką i wyrazistymi przyprawami w kiszonkach. Kiszoną dynię możecie zrobić zarówno jak ogórki (na wytrawnie, z dodatkiem liścia laurowego, czosnku, chrzanu i gorczycy), jak i z dodatkiem goździków, cynamonu i imbiru. Zyska zaskakujący, korzenny charakter. Korzenne przyprawy świetnie do tego warzywa pasują. 

Idealna dynia do kiszenia 

Wybierzcie niewielką sztukę (główkę). Taka ma bardziej wyrazisty smak i mniej pestek. Aby nie odpadło wam za dużo cennego miąższu, wybierzcie odmianę, która ma niewiele pestek. Taka będzie niewielka dynia hokkaido, dynia piżmowa oraz dynia odmiany lunga o wyjątkowo gładkim miąższu, której wypestkowanie zajmie wam zaledwie kilka sekund. Jeśli wybierzecie hokkaido, odpadnie wam też jej obieranie. Skórka tej dyni jest jadalna. Umyjcie dokładnie dynię przed włożeniem do słoika. 

Kiszona dynia - przepis podstawowy

Składniki:

  • 1 niewielka dynia 
  • 2 litry wody
  • 4 łyżki soli
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 korzeń chrzanu
  • 1 łyżeczka ziaren gorczycy
  • po 2 liście laurowe na słoik

Sposób przygotowania:

  1. Zagotujcie w garnku wodę z solą. 
  2. W międzyczasie umyjcie, wypestkujcie, obierzcie i pokrójcie dynię. 
  3. Czyste, wyparzone słoiki wypełnijcie kawałkami dyni i przyprawami. Dodatki podzielcie sprawiedliwie między wszystkie słoiki.
  4. Napełnijcie słoiki zalewą - powinna zakrywać wszystkie kawałki dyni. 
  5. Zakręćcie mocno pokrywki i odstawcie słoiki w ciemne, chłodne miejsce. 
  6. Po kilku dniach (do tygodnia) kiszona dynia będzie gotowa.