Duńskie pączki (placki aebleskiver) są zdecydowanie lepiej napowietrzone, pulchne i pękate niż racuchy. Chwilę po usmażeniu możecie je po prostu posmarować ulubionym dżemem (lub podać go obok), na szybko przeciąć i nim nadziać lub posypać cukrem pudrem i zjeść Uwaga, jeśli dbacie o linię. Duńskie placuszki na maślance są wyjątkowo podstępne. Chrupią z zewnątrz i rozpływają się w ustach, przez co trudno doliczyć się, ile tak naprawdę się ich zjadło. Podobnie jest z faworkami

Aebleskiver - pyszne placuszki od wikinga

Są to proste w przygotowaniu, najlepiej znane w Danii placuszki na maślance w formie okrągłych kuleczek. Z uwagi na formę i smażenie nazywa się je również pączkami duńskimi. Przepis na ciasto może kojarzyć się również z recepturą na naleśniki lub racuchy. 

W Danii podaje się je zwykle w okresie świąt Bożego Narodzenia i podczas adwentu. Sporą popularność zyskały jednak również w Stanach Zjednoczonych, najpierw jako typowe śniadanie na słodko duńskich imigrantów. Potem Amerykanie zaadaptowali je do swojej kuchni, jako jeden z rodzajów pankejków. 

Wokół powstania aebleskiver narosło przez lata wiele legend. Jedna z popularniejszych historii mówi o Wikingach, którzy wygłodzeni wracali z wyjątkowo trudnej bitwy. Nie mając patelni, postanowili oni usmażyć placki we wgłębieniach swoich uszkodzonych tarcz. Stąd okrągły i przestrzenny kształt tego przysmaku. Wy do smażenia duńskich pączków możecie użyć zwykłej patelni, patelni z wgłębieniami na pankejki lub gofrownicy ze specjalną wkładką z otworami. 

Jak zrobić pączki duńskie? Przepis

Składniki:

  • 2 szklanki mąki
  • 3 jajka
  • 1 i 1/2 szklanki maślanki
  • 10 łyżek roztopionego masła
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1 szczypta mielonej gałki muszkatołowej
  • 1 szczypta mielonego kardamonu
  • 1 szczypta soli
  • ulubiony dżem

Opcjonalnie: pół łyżeczki ekstraktu z wanilii i cukier puder do posypania placuszków.

Sposób przygotowania:

  1. Ubijcie białka z 1 łyżeczką cukru na sztywną pianę.
  2. Żółtka ubijcie szybko z 2 łyżeczką cukru i ekstraktem waniliowym na gładki i puszysty kogel-mogel. 
  3. W trzeciej misce wymieszajcie suche składniki: mąkę, sodę, cynamon, gałkę muszkatołową, kardamon i sól. Do tego stopniowo wmieszajcie maślankę.
  4. Do mąki z maślanką dodajcie kogel-mogel i 7 łyżek roztopionego masła, a następnie, partiami, wmieszajcie ubite białka. Wstawcie na 10 minut do lodówki. 
  5. Po 10 minutach na patelni rozgrzejcie resztę masła i rozłóżcie po 1 łyżce ciasta. Gdy zacznie pęcznieć, odwróćcie kuleczki na drugą stronę pałeczkami. Smażcie, aż z obu stron się zezłocą.*
  6. Puszyste placuszki podawajcie z ulubionym dżemem, posypane dodatkowo cukrem pudrem.

*Smażąc ciasto na patelni z wgłębieniami lub w gofrownicy ze specjalną nakładką, nakładajcie do otworów mniejsze porcje ciasta. Weźcie pod uwagę, że sporo urośnie. Placuszki na maślance smażone w gofrownicy będą gotowe szybciej, odpada wówczas również odwracanie kuleczek. 

Z czym podawać placuszki na maślance?

Nazwa tego przysmaku w dosłownym tłumaczeniu oznacza „plasterki jabłka”. Niegdyś do masy dodawało się kawałki jabłek, ale z czasem zastąpił je dżem. Jego smak zależy od was. Jeśli macie rano więcej czasu, możecie nadziać placuszki podobnie jak pączki, za pomocą szprycy lub strzykawki o dużej pojemności. Wystarczy jednak ułożyć placki na porcji dżemu, polać nim gotowe placki lub podać go obok, do samodzielnego maczania. Niektórzy całkowicie rezygnują z dżemu i posypują kuleczki cukrem pudrem. W wielu przepisach jako dodatek zamiast dżemu pojawia się również miód i syrop.