Placki ziemniaczane to obiadowy, rozgrzewający pewniak na mroźne dni. Zimowe ziemniaki nadają się do nich najlepiej. Ze śmietaną, gulaszem lub sosem grzybowym, w wersji na całą patelnię, 1 taki grubszy placek wystarczy za cały obiad. Tym bardziej, jeśli zdecydujecie się dodać do masy ziemniaczanej dodatkowe sycące warzywo. Dodatkowa dobra wiadomość jest taka, że na te placki nic nie musicie ścierać. Wystarczy ugotować i ubić warzywa gładką masę, uzupełnić ją o mąkę, odpowiednie przyprawy i wrzucić na rozgrzaną patelnię ze sporą ilością oleju. 

Placki ziemniaczane z warzywami - jak je urozmaicić? 

Na pewno dobrze znane są wam placki ziemniaczane z cebulą, która podbija smak ziemniaków i sprawia, że placki są pikantne. Wiele osób uwielbia też placki kartoflane z cukinią, która sprawia, że są one delikatniejsze w smaku, odpowiednie dla dzieci. Placki ziemniaczane z warzywami to jednak nie tylko te 2 opcje.

Do masy ziemniaczanej zetrzeć możecie również seler. Aromatyczny seler korzeniowy podkręci smak klasycznych placków kartoflanych. To mała, a zauważalna zmiana. Na 1 kg ziemniaków zetrzyjcie ok. 250 g korzenia. Tyle wystarczy, by placki stały się charakterne. Placki podawajcie z kleksem gęstej śmietany. Inna regionalna ciekawa propozycja to placki ziemniaczane z kalarepą. 

Jak zrobić placki ziemniaczane po mazursku?

Mieszkańcy Mazur niegdyś jedli kalarepę w wielu ciekawych wersjach: w plastrach - jako panierowane kotlety, zapiekankę ze śmietaną lub faszerowaną mięsem. Surowa kalarepa ma bardzo podobną konsystencję do ziemniaka. Sceptycy tego warzywa w tej wersji na pewno ją polubią. Charakterystyczny słodkawy smak kalarepy doskonale zgrywa się z ziemniakami. Dzięki majerankowi placki nabiorą wyrazu. Robi się je inaczej i łatwiej niż klasyczne placki, do których ziemniaki się ściera. Ziemniaki wraz z kalarepą trzeba ugotować i ubić tłuczkiem jak na purée. 

Do masy na placki używamy mąki orkiszowej - takiej, jaką stosowali mieszkańcy Mazur i Warmii, ale możecie też zastąpić ją zwykłą mąką pszenną typu 400 lub 500. I tak będziemy łączyć ją z mąką ziemniaczaną. Dzięki takiej mieszance placki będą miękkie, a jednocześnie zwarte.

Placki ziemniaczane z kalarepą - przepis

Składniki:

  • 50 g mąki orkiszowej typu 650 
  • 100 g mąki ziemniaczanej
  • 700 g ziemniaków 
  • 700 g kalarepy
  • 1 łyżka suszonego majeranku
  • sól i pieprz do smaku
  • olej do smażenia

Sposób przygotowania:

  1. Obierzcie i pokrójcie warzywa w dużą kostkę. Ugotujcie w osolonej wodzie do miękkości. Odcedźcie i przygotujcie z nich purée. Wystudźcie.
  2. Dodajcie do masy ziemniaczano-kalarepkowej mąkę orkiszową i ziemniaczaną, majeranek oraz sól i pieprz - w sporej ilości. 
  3. Rozgrzejcie olej na patelni. Nałóżcie 3-4 kopiaste łyżki masy (na 3-4 placki) i wyrównajcie wierzch, nieco spłaszczając (do ok. 1 cm grubości). Możecie też usmażyć 1 dużego placka, rozprowadzając gładką masę po całej powierzchni patelni. Smażcie na złoto z obu stron. 

Z czym podawać placki ziemniaczane po mazursku?

Do placków ziemniaczanych po mazursku świetnie pasuje śmietana, sos grzybowy, pomidorowy oraz sos ziołowy na śmietanie lub jogurcie greckim, z dodatkiem koperku i szczypiorku. Jeśli już mazurskie placki z kalarepą w wersji z przepisu wam się znudzą, zamiast majerankiem, doprawcie masę tymiankiem lub ziołami prowansalskimi oraz gałką muszkatołową. Gałki trzeba dodać zdecydowanie mniej. 1 spora szczypta wystarczy. W przeciwnym razie placki wyjdą gorzkie.