Panierka do kotletów schabowych powinna chrupać i mocno trzymać się mięsa. Niezależnie od tego, z czego ją zrobicie. Jeśli zdarza wam się, że panierka z bułki tartej odpada od kotletów lub mięknie, sprawdźcie koniecznie inne możliwości. Najbardziej oczywistym i zadowalającym zamiennikiem dla bułki tartej będzie panko - grubo zmielone jasne pieczywo bez skórki. Są to właściwie wiórki, które nigdy nie zawodzą i świetnie trzymają się wszelkich kotletów. Aby tak było, pamiętajcie też o dokładnym osuszeniu schabu przed smażeniem. Panierka z panko to jednak niejedyne rozwiązanie. Istnieje jeszcze inna opcja. 

Panierka do kotletów schabowych bez bułki tartej - czyli jaka?

W roli panierki do kotletów schabowych równie dobrze sprawdzą się płatki kukurydziane, owsiane, otręby, siemię lniane, a także namoczony w dobrze doprawionym płynie chleb. Przed namoczeniem trzeba pozbyć się skórek i pokroić go w kostkę. Chleb namaczamy w mieszance mąki i jajek z dodatkiem przypraw i startego parmezanu - trochę tak, jakbyście robili tosty francuskie. Maczajcie pieczywo partiami, by całkiem nie rozmiękło i by na powierzchni kotletów była widoczna „kostka” - struktura chleba. Oprócz parmezanu na panierkę nadadzą się również inne gatunki twardego, żółtego sera o wyrazistym, najlepiej dość pikantnym smaku, w tym np. 

  • angielski cheddar
  • holenderski ementaler
  • polski bursztyn
  • litewski Dziugas

Taka panierka w formie namoczonych mini grzanek, pomoże zachować waszym kotletom całą soczystość w środku. A przy tym świetnie doprawi mięso. 

Najlepsza panierka do kotleta schabowego z parmezanem - przepis 

Składniki:

  • 3-4 kromki czerstwego chleba
  • 2 łyżki drobno startego parmezanu lub innego twardego żółtego sera o wyrazistym smaku
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 3 łyżki mąki
  • 2 jajka
  • odrobina mleka
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Odkrójcie skórki z chleba* i pokrójcie kromki w niewielką kostkę o boku ok. 1 cm. 
  2. W misce wymieszajcie mąkę, jajka, wyciśnięty przez praskę lub drobno posiekany czosnek, wiórki parmezanu, mleko oraz sól i pieprz. Gotowa masa powinna być gładka, gęsta jak ciasto na racuchy i bez grudek. W zależności od konsystencji ciasta, dodajcie jeszcze trochę mleka (by rozrzedzić ciasto) lub mąki (aby je zagęścić). 
  3. Rozgrzejcie na patelni tłuszcz.
  4. W międzyczasie wrzućcie do ciasta kawałki chleba i namoczcie przez chwilę. Po chwili wyjmijcie i „przyczepcie” masę wraz z chlebem do kotletów, mocno dociskając. 
  5. Przełóżcie od razu na rozgrzany tłuszcz i smażcie na wolnym ogniu, z obu stron po 2-3 minuty z każdej strony, aż panierka zarumieni się z obu stron. Kotlety powinny być dość cienko rozbite.
  6. Kotlety przełóżcie na 2. stronę energicznym ruchem za pomocą łopatki - by panierka nie odpadła od mięsa. 
  7. Podawajcie od razu po zdjęciu z ognia, z waszymi ulubionymi dodatkami do kotletów schabowych.

*Skórki z chleba możecie wysuszyć na bułkę tartą, zagęścić nimi zupę-krem lub upiec jako chlebowe „frytki”. Wystarczy namoczyć je w odrobinie mleka z ulubionymi przyprawami, oprószyć przyprawami i podpiec przez 10-20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C. Gdy się zarumienią, będą gotowe.