Oryginalnie nazwa muffiny tyczy się angielskich ciastek wypiekanych z dodatkiem drożdży, które wyglądem przypominają raczej nasze placki czy racuchy. Ciastka zazwyczaj rozcina się na pół, podsmaża lub wkłada do opiekacza i podaje z masłem na śniadanie. Od Anglików przepis przejęli Amerykanie, zmodyfikowali go i tak powstały muffiny w formie babeczek, tak popularne obecnie na całym świecie.

W internecie można znaleźć tysiące, jak nie miliony receptur na muffiny. Zazwyczaj są to modyfikacje kilku przepisów, które różnią proporcjami i użytymi dodatkami. Przepis-baza pozwala na wypiekanie ciastek z ulubionymi składnikami – owocami, kawałkami czekolady i bakaliami zależnie od tego, co mamy pod ręką. Pieczenie muffinów daje nam duże pole do popisu i eksperymentowania ze smakami.

Żeby przygotować muffiny w domu nie potrzeba wiele czasu ani wysiłku. foremkaPrzygotowanie ciasta polega na szybkim połączeniu składników, nie będzie nam jednak do tego potrzebny nawet mikser. Jedyne, czego potrzebujemy to 2 miski, silikonowa łopatka lub łyżka i foremka do pieczenia.

W sklepach dostępne są przeróżne formy do pieczenia tych babeczek. Różnią się nie tylko wielkością gniazd i ich głębokością, ale również materiałem, z którego są wykonane. Możemy wybrać formy metalowe lub silikonowe, które zajmują mniej miejsca przy przechowywaniu i są łatwiejsze do umycia. Silikonowe foremki dostępne są też w wielu różnych kształtach – serduszka, kule, babeczki, kwiaty.

Oprócz foremki warto zaopatrzyć się w papilotki, czyli kolorowe papierki, które wkłada się do formy i przekłada do nich ciasto. Dzięki papilotkom nie musimy natłuszczać gniazd formy a muffinki nie przykleją się podczas pieczenia. Papierki, w różnych kolorach i wzorach, stanowią też element dekoracyjny naszych ciastek i chronią przed jego obsychaniem.

Coraz większą popularnością cieszą się muffinymuffiny z dekoracjami na wierzchu. Przygotowuje się je przede wszystkim na ważne okazje – urodziny, śluby i rocznice. Ciastka wypiekane są tak, by wierzch był płaski i nie powstała charakterystyczna „czapeczka” dzięki czemu łatwiej umieścić dekorację. Przygotowuje się ją zazwyczaj z masy marcepanowej lub masy cukrowej. Dekoracje mogą być trójwymiarowe, przyjmować kształty postaci z bajek, kwiatów czy sprzętów codziennego użytku. Wszystko zależy od umiejętności i wyobraźni przygotowującej jej osoby oraz okazji, na którą wypieka się ciastka. Takie muffiny cieszą oko i mogą być świetnym prezentem, który ze względu na swoiste piękno ciężko będzie zjeść.