Gdy chcemy ugotować sycący i zarazem szybki obiad dla całej rodziny, często szukamy pomysłu na posiłek, który zrobi się praktycznie sam. To zrozumiałe, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy czasu na żmudne przygotowania w kuchni. Klasyczna potrawa typu kociołek, czyli jednogarnkowy obiad, gdzie przyrządzacie razem warzywa i mięso, to jedno z najlepszych połączeń. Wystarczy jako samodzielne, pożywne danie dla kilku osób, które może być serwowane tylko z kromką dobrego chleba lub nawet saute. Co zrobić, żeby mięso z takiego swojskiego kociołka było miękkie i soczyste jednocześnie? Ten trik sprawi, że nie skończycie z gumowatym i niesmacznym daniem.

Co zrobić, aby duszone mięso z kociołka rozpływało się w ustach?

Na początek wybierzcie większy garnek, najlepiej żeliwny. W nim równomiernie rozłoży się ciepło, które potem przejdzie do mięsa i warzyw. Jeżeli takiego nie macie, wystarczy zadbać o szczelny garnek z przykrywką, która skutecznie zatrzyma ciepło w środku. Świetnym pomysłem jest też szybkowar. Pamiętajcie, żeby najpierw obsmażyć mięso, dzięki czemu zamkniecie jego pory i wszystkie soki pozostaną w środku, przez co podczas duszenia pozostanie soczyste. Dopiero po tym etapie, do mięsa dodajcie kapustę i pozostałe warzywa. Jeżeli pominiecie ten element przepisu, ryzykujecie, że żeberka wyjdą gumowate lub zbyt wysuszone. 

Przepis na swojski kociołek z żeberkami i młodą kapustą

Składniki:

  • 1 główka młodej kapusty - może być okrągła lub stożkowa
  • 3-4 duże cebule
  • 2-3 ziemniaki
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 szczypta słodkiej papryki w proszku
  • 1 szczypta mielonego pieprzu
  • 1 szczypta soli
  • posiekany szczypiorek i natka pietruszki w dowolnej ilości
  • olej do smażenia

Przygotowanie:

  1. Posiekaną cebulę i kapustę posólcie i odstawcie na około 15-20 minut;
  2. Odsączcie wodę z warzyw i odlejcie;
  3. Wlejcie do garnka olej lub oliwę z oliwek i podsmażcie przyprawione żeberka;
  4. Dopiero po obsmażeniu mięsa dodajcie do niego kapustę i cebulę;
  5. Dodajcie pokrojone kawałki ziemniaków i zalejcie wodą (około 2-3 szklanki);
  6. Duście przez około 1,5 godziny, aż mięso będzie odchodzić od kości. W szybkowarze zajmie wam to około 45 minut;
  7. Po wyciągnięciu potrawy, podawajcie ją ze świeżo posiekanym szczypiorkiem lub pietruszką. Danie jednogarnkowe w formie kociołka czy chłopskiego garnka możecie poporcjować i zamrozić, aby nic się nie zmarnowało.

Jak wybrać żeberka, aby były smaczne i soczyste?

Wybierając żeberka do tego dania, warto kierować się nie tylko smakiem, ale też ilością mięsa pomiędzy kawałkami z kością. Idealne będą żeberka trójkąty, które są poprzerastane tłuszczem. Dzięki temu danie nie będzie suche, ani zbyt łykowate. To dobry kawałek również na bazę do zup - w tym ogórkową czy gulaszową.

Możecie skusić się również na żeberka w formie długich płatów, które cechują się delikatnym mięsem, ale nieco chudszym. Jeżeli w daniu macie idealną zawartość tłuszczu, pochodzącą z innych kawałków mięsa czy oliwy, te również się nadadzą. Warunek jest jeden - każde z nich powinny być obsmażone przed zalaniem kolagenem, bulionem czy wodą.