Schabowe mają u nas tyle odmian, że można by było napisać na ich temat całą książkę kucharską. Oprócz regionalnych odmian, lubimy też wymyślać różne fantazyjne warianty, np. kotlety schabowe po kowalsku (z przesmażonymi pieczarkami i cebulą pod warstwą sera), schabowe po parysku (w mące i w jajku, bez bułki tartej) czy też kotlety schabowe po hawajsku - z plastrem ananasa i żółtego sera. Wracając na ziemię (i do Polski), swoje schabowe mają też Lublinianie. Schabowe po lubelsku panieruje się w mące z dużą ilością jajek, dzięki czemu takie kotlety przypominają na talerzu omlet. Na Kujawach jada się je jeszcze inaczej. 

Czym są kotlety kujawskie?

Schabowe po kujawsku nie są klasycznymi kotletami schabowymi w panierce z bułki tartej. Ba, w ogóle nie posiadają panierki, ale to w niczym nie szkodzi. Czasami można je zjeść inaczej niż zwykle. Panierka nie będzie maskować smaku mięsa - i nic nie będzie z niego odpadać. Smak mięsa podkreślą tu zupełnie inne, przemyślane dodatki. Będzie ono na pierwszym planie.

Kotlety kujawskie marynuje się najpierw w zalewie z 2 dodatków: miodu i niewielkiej ilości wódki. Mięso obkłada się też tartą pietruszką w korzeniu oraz plastrami cytryny. Odrobina alkoholu w marynacie sprawia, że mięso kruszeje. Warzywa korzeniowe współgrają z mięsem, pogłębiając jego smak, a miód tylko go podkręca i sprawia, że kotlety schabowe bez panierki mają za to apetyczną glazurę. Po paru godzinach lub po nocy spędzonej w marynacie kotlety smaży się na oleju z dodatkiem masła i podaje z karmelizowaną, słodko-kwaśną cebulą - z miodem, masłem i octem balsamicznym. 

Przepis na kotlety kujawskie

Składniki na kotlety:

 • 500 g schabu na kotlety
 • 1 łyżka majeranku
 • sól i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku

Dodatkowo, do smażenia: 2 łyżki oleju rzepakowego i 2 łyżki masła.

Składniki na marynatę:

 • 2 łyżki płynnego miodu
 • 60 ml wódki
 • 2 pietruszki w korzeniu
 • 1 cytryna
 • 1 ząbek czosnku

Składniki na karmelizowaną cebulę:

 • 2 cebule
 • 2 łyżki masła
 • 3 łyżki płynnego miodu
 • 3 łyżki octu balsamicznego
 • sól, pieprz (do smaku)

Sposób przygotowania:

 1. Przygotujcie marynatę: za pomocą rózgi kuchennej wymieszajcie wódkę z miodem, aż miód się rozpuści. Wyciśnijcie przez praskę czosnek. Wyparzcie cytrynę i pokrójcie ją w cienkie plastry. Pietruszkę obierzcie i zetrzyjcie we wiórki na dużych oczkach tarki. 
 2. Pokrójcie schab w plastry i rozbijcie lekko tłuczkiem. Przełóżcie do naczynia. Natrzyjcie czosnkiem, z obu stron popieprzcie i doprawcie majerankiem. Obłóżcie mięso cytryną, pietruszką i zalejcie marynatą. Przykryjcie folią spożywczą lub pokrywką i marynujcie co najmniej kilka godzin, a najlepiej przez całą noc. 
 3. Wyjmijcie schab z marynaty. Obsmażcie mięso bez panierki na oleju z masłem, po kilka minut z każdej strony. Następnie wlejcie na patelnię pozostały płyn z marynaty, dodajcie masło i duście ok. 10 minut. 
 4. W międzyczasie przygotujcie karmelizowaną cebulę: obierzcie i posiekajcie cebulę. Zeszklijcie ją na maśle. Dodajcie miód i smażcie kilka minut. Wlejcie na patelnię ocet balsamiczny i duście przez 10 minut co chwilę mieszając. Doprawcie solą i pieprzem. 

Na każdym kawałku mięsa rozłóżcie jeszcze ciepłą, skarmelizowaną cebulę. Kotlety kujawskie podawajcie z ziemniakami i ulubioną surówką. Pasować będzie tu np. surówka z młodej kapusty z koperkiem lub z kapusty pekińskiej. Odświeży ona nieco smak smażonego mięsa z cebulą. Dobrym wyborem na wiosnę będzie też mizeria słodko-kwaśna.