Sos grzybowy

4.26 (242 ocen)

  • 20 min
  • Dla 6 osób
  • Łatwy

Sos grzybowy to przepis, który wykorzystuje grzyby leśne. Będzie doskonale smakował po rodzinnym grzybobraniu. Zimą z łatwością przypomnimy sobie smak jesieni, gdy wykorzystamy zamrożone grzyby. Sos grzybowy to świetny dodatek do mięs lub do klusek śląskich. Spróbujcie przygotować sos grzybowy na rodzinny obiad.

  • 20 min
  • Dla 6 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • grzyby leśne około 300-400g ( kurki, podgrzybki, borowiki, czarne łebki)
    śmietana 30 % 330 ml
    natka pietruszki pół pęczka
    suszona natka pietruszki 2 szczypty
    sól
    pieprz
    duża cebula
    2 ząbki czosnku
    3 łyżki masła
    szczypta gałki muszkatołowej
    kilka gałązek świeżego kopru opcjonalnie
Wystaw ocenę:

4.26 (242 ocen)

Zobacz również:

Sosy

Sos grzybowy - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Sos grzybowy - przepis:
    Grzyby dokładnie oczyszczamy, kroimy na cząstki i płuczemy na sitku. Pozwalamy wodzie się odsączyć.
    Na maśle smażymy pokrojoną w kostkę cebulę aż do jej zarumienienia. Kiedy cebula jest gotowa na patelnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i jeszcze smażymy około 2-3 minuty. Następnie dodajemy łyżkę masła i dodajemy opłukane grzyby i smażymy około 5 minut mieszając. Kiedy grzyby puszczą sok dusimy pod przykryciem na słabszym ogniu do miękkości( w razie konieczności podlać wodą- u mnie nie było to konieczne). Kiedy grzyby będą już miękkie 3-4 łyżki sosu przekładamy do pojemniczka ze śmietaną i dokładnie mieszamy, następnie powstałą zawiesinę przelewamy na patelnię i mieszamy z resztą grzybów i smażymy do zgęstnienia sosu. Doprawiamy solą,pieprzem, gałką muszkatołową a na koniec dodajemy natkę pietruszki. Opcjonalnie kilka miękkich gałązek świeżego kopru.
    Sos grzybowy mieszamy i podajemy z mięsem lub ziemniakami. Można też wyjadać łyżeczką prosto z patelni. Smacznego !
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Grzyby Kwaśna śmietana

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Sos grzybowy - jak zrobić sos grzybowy?

Sos grzybowy to kwintesencja lata i jesieni. To najczęściej przygotowywane danie po rodzinnym grzybobraniu. Na sos grzybowy nadadzą się w szczególności borowiki, kurki, maślaki, podgrzybki albo tzw. „kominki”.  Najpierw kroimy cebulę na drobną kostkę i szklimy na maśle na rozgrzanej patelni. Następnie dodajemy oczyszczone i pokrojone na mniejsze kawałki grzyby. Doprawiamy solą, pieprzem. Dolewamy bulion. Sos grzybowy będzie miał intensywniejszy smak, gdy użyjemy np.: rosołu z dnia poprzedniego. Dusimy przez 5 minut. Drobno pokrojone grzyby leśne nie wymagają długiego gotowania. Następnie dolewamy zahartowaną śmietanę i dokładnie mieszamy. Sos grzybowy doprawiamy w razie potrzeby solą i czarnym pieprzem oraz gałką muszkatołową. Sos grzybowy posypujemy drobno posiekaną natką pietruszki. Tak przygotowany sos grzybowy serwujemy do utłuczonych ziemniaków, do makaronu, do pieczonego mięsa albo po prostu z kromką świeżego chleba.

Sos grzybowy - jak zrobić sos grzybowy z suszonych grzybów?

Poza sezonem grzybowym warto korzystać z suszonych grzybów. Sprawdzą się nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale także później, gdy zechcemy przywołać jesienne smaki. Sos grzybowy z suszonych grzybów będzie podobny w przygotowaniu jak wersja ze świeżych grzybów leśnych. Wcześniej jednak należy grzyby namoczyć w zimnej wodzie. Zdecydowaną zaletą grzybów suszonych jest ich intensywniejszy smak i aromat niż grzybów świeżych. Stąd wystarcza użyć mniejszej ilości grzybów, aby uzyskać wyrazisty smak. Sos grzybowy z suszonych grzybów będzie jeszcze smaczniejszy, gdy podczas podsmażania cebuli z grzybami użyjemy płynu, w którym były namaczane. Wtedy sos grzybowy będzie aromatyczny i pełen smaków lasu.

Sos grzybowy - jaka śmietana do sosu grzybowego?

Podczas gotowania sosu grzybowego można się zastanawiać jakiej użyć śmietany. Najlepsza będzie wysoko procentowa, gęsta śmietana albo jogurt typu greckiego. W większości sytuacji nie można zrezygnować z tłustej śmietany, gdyż ona nadaje sosom jednolitej konsystencji. Mniej tłuste śmietany będą się rozwarstwiać podczas bezpośredniego podgrzewania. Aby śmietana mogła być dodana do sosu grzybowego tworząc gładką masę, powinna zawierać minimum 30% tłuszczu. Aby śmietana nie zważyła się dobrze jest ją zahartować. Łyżkę śmietany o temperaturze pokojowej rozrzedzamy łyżką wywaru grzybowego i mieszamy aż do połączenia. Następnie dodajemy kolejną łyżkę śmietany i kolejną łyżkę wywaru. Dokładnie mieszamy. Czynność powtarzamy kilkukrotnie, aż zostanie osiągnięta pożądaną konsystencja. Następnie wlewamy śmietanę do reszty sosu grzybowego.

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować